Bakan Bilgin’den 7 bin 500 liradan az kazananlar için açıklama

AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Bilgin, canlı yayınında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Maaşı 7 bin 500 liranın üzerinde olan emeklilerin durumu sorulduğunda Bilgin, “Aslında biz bu çalışmayı tamamladık. Meclise sunduğumuz konular vardı ama depremden sonra bir kısmı yarım kaldı. 7 bin 500-10 bin, 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üstü Bunlar için kademeli bir artış planladık, inşallah temmuzda hayata geçireceğiz.” cevabı verdi.

“Temmuz ayında kademeli bir değerlendirme yapacağız”
Yönetmeliği kapsamlı bir şekilde hazırladıklarını belirten Bilgin, “Çok az ikramiyesi olan yaklaşık 450 bin kişi var. Bunlara sosyal devlet anlayışıyla ‘Senin de gelirin var’ anlayışıyla maaş verildi.” 7 bin 500 liraydı ama 6 bin-7 bin maaşı olanlar da var. Kademeli olarak farklılaşan yansıma oranları ile bunları dikkate alan bir değerlendirmeyi Temmuz ayında yapacağız.” dedi.

“EYT yönetmeliği kapsamında 1 milyona yakın kişinin işlemi gerçekleştirildi”
EYT yönetmeliğinde son durum sorulduğunda Bilgin, “Yaklaşık 4 milyon 700 bin kişiyi kapsıyor ama bu yıl emeklilik yılını dolduran kişi sayısı ve EYT kapsamında sigorta prim gün sayısı 2019’da yüzde 10 oldu. 2 milyon 200 bin kişi, yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi başvurdu, kalanlar başvurmadı, 1 milyona yakın işlem yapıldı.” cevap verdi.
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) normal zamanlarda ortalama 350-400 bin kişinin emeklilik işlemlerini yürüttüğü bilgisini veren Bilgin, EYT yönetmeliği kapsamında kısa sürede yaklaşık 1 milyon kişinin işlem gördüğüne ve dolayısıyla bir yoğunluk vardı.

Bilgin, EYT kapsamında başvuranların yüzde 7’sinin gerekli şartları taşımadığı için emekli olamadığını söyledi.

“Hayat pahalılığı maaşları aşındırıyor”
Asgari ücretle ilgili soru üzerine Bilgin, asgari ücreti 8 bin 500 lira olarak belirlediklerini ancak hayat pahalılığının ücretleri aşındırdığını ve Temmuz ayında asgari ücretle ilgili yeni bir düzenleme yapacaklarını belirtti.

Asgari ücretin 5 haneye çıkıp çıkmayacağı sorusuna Bilgin, “Şu an rakamla ilgili bir şey söylemeyeceğim. Fiyat artışlarını, fiyatların genel seviyesini ve ücretlerin reel alım gücünü ölçen bazı parametrelerimiz var. ve bunları ona göre değerlendiriyoruz.” cevabı verdi.

Ev hanımlarına emeklilik hakkı verecek düzenleme hakkında konuşan Bilgin, ev hanımlarının emekli olabilmek için SGK’ya başvurması gerektiğini ve bu uygulama ile primlerinin önemli bir kısmının devlet tarafından karşılanacağını belirtti.

Bilgin, kamu çalışanlarını ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri ile ilgili olarak bu hafta Perşembe veya Cuma günü TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetleri ile bir araya geleceklerini, zam oranlarını bu toplantıda açıklayacakları tarihi belirleyeceklerini bildirdi. toplantı ve bu tarih seçimden önce olacak.

Akademisyenlerin maaşları sorulduğunda Bilgin, akademisyenlere daha fazla değer katacak bir ücret politikası ile hazırladıkları çalışmanın önümüzdeki dönemde hayata geçirileceğini söyledi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın