En çok hangi sektör kaybetti?

Blogger
Blog
TBlog

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 20,27 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 47,6 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,84 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,73 yükseldi. Sanayi endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,28 ile ulaşım olurken, madencilik yüzde 7,70 ile en çok kazandıran oldu.

Analistler, Fed’in (Fed) bugün açıklayacağı para politikası kararları öncesi bankacılık sektörüne ilişkin artan endişeler ve toplantı sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın yönlendirmesiyle küresel hisse senedi piyasalarının dalgalı bir seyir izlediğini söyledi.

Para piyasaları, bankanın faiz oranlarını 25 baz puan artırması ve “şahin” politikasına son vermesi ihtimalini yüzde 90 olarak fiyatlıyor.

Politika metninde ve Powell’ın açıklamalarında yönlendirmenin önemine dikkat çeken analistler, yönlendirmenin önümüzdeki dönemde piyasalarda oynaklığı artırma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti.

Analistler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarın alacağı faiz kararının piyasaların odak noktası olacağını söylerken, ülke reel efektif kuru, yurt dışında açıklanacak hizmetler sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), üretici fiyatı Euro bölgesinde endeks (ÜFE), veri gündeminde. ), haftalık işsizlik başvuruları ve ABD ticaret dengesinin ön plana çıkacağını söyledi.

ECB Başkanı Christine Lagarde’nin yarınki toplantının ardından yapacağı açıklamaların yatırımcıların ilgi odağı olacağını söyleyen analistlerin, bankanın faiz oranlarını 25 baz puan artırması beklenirken, yılın sonuna kadar toplam 75 baz puan artıracağını tahmin ediyor. yılın sonu.

Analistler, BIST 100 endeksinin teknik olarak 4.300 destek, 4.550 ve 4.650 direnç seviyelerinde olduğuna dikkat çekti.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın