Fed faiz oranlarını 25 baz puan artırdı

Blogger
Blog
TBlog

Fed’den yapılan açıklamada faiz artırım kararının oybirliğiyle alındığı belirtildi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyonu yakalamayı hedeflediği vurgulanarak, bu hedefleri desteklemek için Federal Fon Faizini yüzde 5 ila 5,25 aralığına yükseltme kararı aldığı bildirildi.

Ekonomik aktivitenin ilk çeyrekte “ılımlı büyüme” gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, son aylarda istihdam artışlarının güçlü olduğu, işsizlik oranının düşük ve enflasyonun yüksek seyrettiği kaydedildi.

ABD bankacılık sisteminin esnek ve dirençli olduğuna dikkat çekilerek, hane halkı ve işletmeler için “daha sıkı” kredi koşullarının ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceği kaydedildi.

Açıklamada, bu etkinin boyutunun belirsiz olduğuna dikkat çekilerek, FOMC’nin enflasyonist riskler konusunda son derece temkinli davrandığı bildirildi.

Açıklamada, gelen bilgilerin yakından takip edileceği ve para politikası üzerindeki etkisinin değerlendirileceği vurgulanırken, ilave para politikası sıkılaştırmasının enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye döndürmek için ne ölçüde uygun olabileceği belirlenirken, para politikasındaki kümülatif sıkılaştırmanın gecikmeli olduğu vurgulandı. para politikasının ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki etkileri ile ekonomik ve finansal gelişmeler dikkate alınmalıdır.

Açıklamada, Kurul’un enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirme konusundaki kararlılığının altı çizildi.

Açıklamada, “Yeterince kısıtlayıcı bir duruş elde etmek için ek politika sıkılaştırmasının uygun olabileceği öngörülebilir” ifadesi dikkate alınmamıştır.

Faiz oranı 2007’den beri en yüksek aralıkta
ABD’deki yüksek enflasyon ortamında, geçen yıl faiz artırımı için varlık alım operasyonunu tamamlamaya başlayan Fed, Mart 2022 toplantısında 2018’den bu yana ilk kez faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararı aldı.

Geçen Mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en hızlı faiz artırımının ardından, Haziran toplantısında 75 baz puan ile 1994 yılından bu yana en büyük faiz artırımını gerçekleştirmiş, Temmuz, Eylül ve Kasım toplantılarında da aynı oranlarda faiz artırmıştır.
Geçen yıl üst üste 4 toplantıda faiz oranlarını 75 puan artıran Fed, geçen yılın son toplantısında 50 baz puan faiz artırımına giderek faiz oranlarını yavaşlatmaya başladı.

Banka, 2023 yılının ilk toplantısında faiz artış oranını 25 puan artı ile daha da sönümledi. Fed, Mart toplantısında faiz oranlarını yeniden 25 puan artırarak yüzde 4,75-5 aralığına yükseltti.

Fed son zammı ile faiz oranlarını 2007’den bu yana en yüksek aralığa çıkardı.
Banka, geçen yıl Mart ayından bu yana yaptığı 10’uncu faiz artışıyla birlikte faiz oranını toplam 500 puan artırdı.

ABD enflasyonu, 1981’den bu yana en yüksek seviye olan Haziran’da yıllık bazda yüzde 9’a ulaştıktan sonra en son Mart’ta yüzde 5’te kaldı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın