TEB’den ilk çeyrekte 3.320 milyon TL net kâr

Blogger
Blog
TBlog

Bankadan yapılan açıklamaya göre TEB, 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre TEB’in 31 Mart 2023 itibarıyla toplam aktifleri 277,8 milyar TL, net kârı ise 3.320 milyon TL oldu.

TEB’in ekonomiye ve müşterilerine verdiği desteğin temel göstergesi olan krediler, toplam aktiflerinin yüzde 56’sını oluşturmuştur. Her dönemde olduğu gibi risk yönetimi ve aktif kalitesine öncelik veren TEB’in bu yılın ilk çeyreğinde toplam kredileri 154,7 milyar TL’ye, mevduatı ise aynı dönemde 197,8 milyar TL’ye ulaştı. 2023 yılında istikrarlı büyüme ve sürdürülebilir kârlılığı sağlayacak güçlü bir sermaye yapısına sahip olan TEB’in toplam özkaynakları 27,3 milyar TL’ye ulaşırken, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 12 olan hedef rasyosunun oldukça üzerinde yüzde 16,79 oldu.

TEB Grubu ve iştirakleri, 6 Şubat’ta ve ilgili birçok ilde meydana gelen deprem felaketinin ilk gününden itibaren çalışanlarına, ailelerine ve bölgedeki vatandaşlara destek olmak ve afet bölgesinin ihtiyaçlarını karşılamak için tüm birimleriyle seferber oldu. TEB, bugüne kadar yaptığı yardım, mali destek ve sağladığı kolaylıkların yanı sıra 200 Milyon TL’si nakdi, 50 Milyon TL’si projelere bağışlanmak üzere toplam 250 Milyon TL destek sağlayacağını açıkladı. afet bölgesinde aileler için kullanılan müşterilerine.

Depremin olduğu illerdeki bireysel ve ticari müşterilerinden faizsiz kredi, kredi kartı ve cari hesap ödemelerini deprem bölgesine göre 1 ila 6 ay erteleyen TEB, EFT, havale, havale, HIZLI para transferleri ve diğer ATM’lerden İşlemler. Ayrıca TEB Mobil Şubeler, deprem bölgelerindeki müşterilerinin ihtiyaç duydukları bankacılık hizmetlerine ulaşmalarını sağlamıştır.

TEB, 10 krediden 9’unu dijital kanallarından kullandırdı
TEB, 2023 yılının ilk çeyreğinde müşteri deneyimini iyileştirmeyi tüm süreç ve faaliyetlerinin merkezine yerleştirmiştir. 25.000’den fazla müşteriyi dinleyen TEB, müşteri memnuniyetini tüm kanallarda düzenli olarak ölçmekte ve geri bildirimler doğrultusunda süreçlerini iyileştirmeye devam etmektedir. İlk çeyrekte bireysel bankacılık müşteri sayısını 100.000’in üzerinde artıran TEB, şubeleri, çağrı merkezleri, CEPTETEB Mobil Bankacılık ve İnternet Şubesi ile tüm müşterilerinin müşteri deneyimini daha da geliştirmek için çalışmalarına devam etmektedir.

TEB, yılın ilk çeyreğinde de ulusal ve uluslararası gerçek ve tüzel müşterilerine “döviz teminatlı TL vadeli mevduat hesabı”, “para çevrimli TL vadeli vadeli mevduat hesabı”, “TL vadeli mevduat hesabı” ürünlerini sunmaya devam etmiştir. Altın Hesabı ile Vadeli Mevduat Hesabı” ve “YUVAM Hesabı” ile müşterilerini tasarrufa teşvik etmek amacıyla mevduat tarafında alternatif ürünler sunan TEB, tasarruflarını kolaylaştıran Marifetli hesabı ile müşterilerinin birikim alışkanlıklarının yaygınlaşmasına katkı sağlamaya devam etmiştir. para yatırma/çekme esnekliği.

Şubeleri aracılığıyla gerçek ve tüzel müşterilerinin taşıt kredisi ile araç alımına yönelik finansman ihtiyaçlarını karşılayan TEB, Ocak ayında TEB Finansman AŞ’yi banka bünyesine katmıştır. Taşıt kredisi pazarının önemli oyuncularından olan TEB, bu birleşme ile dağıtım kanalları (yetkili araç satıcıları) aracılığıyla finansman sağlayan TEB Finansman AŞ’nin uzun vadeli bayi ilişkileri yönetimi ve piyasa tecrübesiyle daha da güçlenmiştir.

TEB, müşterilerine esnek vade ve oran seçenekleriyle dijital ihtiyaç kredisi kullandırmış, bankacılığa erişimi kolaylaştırmış ve her 10 krediden 9’unu dijital kanallardan kullandırmış, her üç müşteriden biri dijital kanallardan kazanılmıştır.

TEB Kadın Bankacılığı ilk çeyrekte 1.000 kadın girişimciye 450 milyon TL finansman sağladı
CEPTETEB Süper, CEPTETEB mobil uygulaması üzerinden sunulduğu için TEB, TEB Yatırım Prime Hızlı Geçiş özelliğini müşterilerinin hizmetine açmıştır. Bu sayede yatırım hesabı sahiplerinin CEPTETEB mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra TEB Yatırım Prime mobil uygulamasına geçiş yaptıklarında tekrar giriş yapmalarına gerek kalmamaktadır. Müşterileri için her risk kategorisinde uygun yatırım çözümünü temsil eden TEB, Mevdufon hesap açılışlarını, hem tasarruftan faiz kazandıran hem de yatırım fonu ile değerlendiren ikili yatırım fırsatı sunan ürünü CEPTETEB mobil uygulamasına da taşımıştır.

TEB, kadın ve kadın girişimcilerin iş dünyasındaki varlığını güçlendirmeye devam etmekte ve Kadın Bankacılığı aracılığıyla sürdürülebilir ekonomik büyüme için iş dünyasına katılımlarının artmasına katkıda bulunmaktadır. TEB’in kadın işletmelerine nakdi kredi kullandırım hacmi 2023’ün ilk çeyreğinde yılsonuna göre yaklaşık yüzde 10, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 36 arttı. TEB Kadın Bankacılığı, ilk çeyrekte 1.000 kadın girişimciye 450 milyon TL finansman sağladı.

TEB, kadınlar tarafından yönetilen küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 50 milyon avroluk yeni kredi anlaşması imzaladı. EBRD ve TEB’in “İş Dünyasında Kadın II (TurWiB II)” programı kapsamında yürüttüğü bu anlaşma ile TEB, söz konusu tutarı, kurucusu veya yöneticisi kadın olan KOBİ’lere uygun faizli ticari taksit imkanı sağlamaktadır.

TEB, ihracatçı KOBİ’lere finansal destek sağlamak amacıyla İhracat Geliştirme A.Ş. (İGE) ile yeni bir iş birliğine imza attı. İşbirliği sayesinde, ek krediler için teminata ihtiyaç duyan ihracatçı KOBİ’ler yüzde 80 İGE kefalet destekli kredi imkanından yararlanabilecek. Protokol kapsamında nakit olarak kullanılacak TL kredilerin azami vadesi 12 ay olarak belirlenirken, HDI kullandırılacak kredilere azami yüzde 80 oranında garanti verecek.

TEB Girişim Bankacılığı, yılın ilk çeyreğinde teknoloji şirketlerine program yürüten kurumlarla işbirliğini güçlendirmiştir. Program için KOSGEB ile ortak iş fikri çağrısı yapılarak Ankara ilinde savunma sanayi, tıbbi malzeme, bilişim/dijitalleşme teknolojileri ve finansal teknolojiler alanlarında 50 girişimciye toplam 50 milyon TL hibe verildi. Program kapsamında TEB Girişim Bankacılığı başvuru sahiplerine eğitim ve mentorluk desteği sağlamaktadır. TÜBİTAK ile 1512 programı kapsamında uzun yıllardır devam eden iş birliğine ek olarak, 1501/1507 programlarından destek alan teknoloji şirketlerinin TEB İşletme Bankacılığı’nın girişimcilere sunduğu finansal hizmetlerden yararlanmasını sağlayacak yeni bir protokol imzalandı.

TEB Kurumsal ve Kurumsal Yatırım Bankacılığı, müşterilerinin sürdürülebilirlik dönüşümlerine destek olurken, dönüşüm süreçlerinde ihtiyaç duyabilecekleri finansman seçeneklerinin yanı sıra eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına da devam etmiştir. TEB, EBRD ile Ticareti Destekleme Programı kapsamındaki iş birliği anlaşmasını 100 milyon dolara çıkardı. Bu anlaşma, TEB’in dış ticaret faaliyetlerini çeşitlendirmesine, mevcut limitlerini artırmasına ve ihracatçı ve ithalatçılara daha uzun vadeler sunmasına olanak tanırken, anlaşma kapsamında yeşil dış ticaret faaliyetleri yürütülmüştür.

TEB’e yılın ilk çeyreğinde ödül
TEB Özel Bankacılık, Euromoney Dergisi tarafından düzenlenen 2023 Özel Bankacılık Ödülleri’nde müşterilerine daha iyi hizmet verme konusundaki istikrarlı çalışmaları ile “Türkiye’nin En İyi Uluslararası Özel Bankacılığı Ödülü”nün sahibi olmuştur.

TEB, finans dünyasının yakından takip ettiği prestijli yayınlardan biri olan Global Finance Magazine tarafından 2023 Dünyanın En İyi Hazine ve Nakit Yönetimi Bankaları Derecelendirmesinde “Türkiye’nin En İyi Nakit Yönetimi Bankası” seçilmiştir.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın