2 ayda 3 banka iflas etti

Blogger
Blog
TBlog

Ayrıca, ABD’de 3 bankanın 2 aylık süreçte iflas etmesiyle finansal sıkıntıya giren Kaliforniya merkezli bölge bankası PacWest’in de satılması dahil stratejik seçeneklerini değerlendirerek, bankacılık sektörüne ilişkin piyasalardaki endişeleri tazeledi.

Pacwest’in hisseleri, stratejik varlıkların satışı da dahil olmak üzere seçenekleri değerlendirdiğini ve son zamanlarda ilgi gösteren potansiyel yatırımcılar ve ortaklarla görüşmelerin sürdüğünü açıkladıktan sonra yüzde 50’den fazla düştü. Ayrıca bankanın hisseleri yüksek volatilite nedeniyle birkaç kez durduruldu.

Bu gelişmeler ülkedeki diğer bölge bankalarının hisse senetlerini de olumsuz etkiledi.

Tennessee merkezli First Horizon’un hisseleri de Kanadalı TD Bank’ın bankayla yaptığı birleşme anlaşmasından çekildiğini açıklamasının ardından yaklaşık yüzde 40 düştü.

Phoenix merkezli Western Alliance Bank’ın hisseleri yüzde 40’a yakın değer kaybederken, o bankanın hisseleri zaman zaman durduruldu.

Ayrıca, diğer ABD bölgesel bankaları arasında Metropolitan Bank ve Citizens Financial yüzde 10, Comerica Bank yüzde 9, KeyCorp yüzde 5 ve Valley National Bank yüzde 4 kaybetti.

ABD’de 2 ayda 3 banka iflas etti
Mart ayı başında ABD’de Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ın iflaslarıyla başlayan bankacılık sektöründeki sıkıntılar, First Republic Bank’ın hisselerindeki sert düşüş ve mevduat kayıplarıyla yeniden gündeme geldi. geçen hafta açıklanan ilk çeyrek bilançosu.

ABD Federal Mevduat Sigorta Fonu (FDIC) bu hafta başlarında First Republic Bank’ın kapatılacağını ve varlıklarının JPMorgan Chase tarafından satın alınacağını duyurdu. First Republic Bank, faiz oranlarındaki sert yükselişin ardından ABD’de 2 ay içinde iflas eden üçüncü banka oldu.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf, yazı dizisi ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Proksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın