Yarın yapmayı planladığımız toplantı yerine teknik bir toplantı yapılacak.

Blogger
Blog
TBlog

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakan yardımcılarının yarın yapacakları toplantıya ilişkin soruları yanıtladı.

Akar, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlıkların yaptığı görüşmelerin ardından “Tahıl İnisiyatifi” süresinin 18 Mayıs’a kadar uzatıldığını hatırlatarak, “Bu dönem öncesi toplantılarımızı olabildiğince hızlandırmak ve uzatmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yani aksama olmadan” dedi.

“Teknik düzeyde bir görüşme olacak”
Yarın yapılması planlanan toplantıya da değinen Akar, “Yarın yapmayı düşündüğümüz bakan yardımcıları toplantısı yerine teknik toplantı yapılacak. Bakan yardımcıları toplantısı öncesinde BM, Türkiye, Rusya ve Ukrayna’dan uzmanların katılımıyla bir toplantı yapılması ihtiyacı doğdu. Bu toplantı yarın. Bu görüşmeden sonra önümüzdeki hafta bakan yardımcıları toplantısı yapılacak” dedi.

“Tahıl Girişimi’nin planlandığı gibi ilerlemesi için çabalarımızı sürdürüyoruz”
Bakan yardımcılarının yapacağı toplantının gündemi hakkında bilgi veren Akar, şunları söyledi:

“Bir yanda tahıl taşımaları görüşülürken, diğer yanda Türk bayraklı birkaç gemi var. Bu gemilerin tahliyesi de gündemde olacak. Birlikte bir gündem oluşturacağız ve bu gündem bakan yardımcıları tarafından görüşülerek karara bağlanacak. Afrika’daki istikrara çok önemli bir katkı sağlayan Tahıl Girişimi’nin hızlı, güvenli ve zamanında ilerlemesi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Yarın teknik düzeyde, haftaya da bakan yardımcıları toplantısıyla bu konunun planlandığı gibi devam edeceğine inanıyoruz.”

“İstanbul’da hem teknik toplantıyı hem de bakan yardımcıları görüşmesini planladık”
Görüşmelerin yeri sorulduğunda, “İstanbul için hem teknik toplantıyı hem de bakan yardımcıları görüşmesini planladık” diyen Akar, Tahıl Girişimi’nin uzatılıp uzatılmayacağı sorusuna ise, “Görüşmeler ve toplantılardan edindiğimiz izlenim ve konuşmalar bu çalışmaların olumlu bir sonuca yol açacağını öğrenmiştir. Bunun için çalışıyoruz, çaba harcıyoruz.”


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf, yazı dizisi ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Proksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın