10 Mayıs’ta Suriye konulu dörtlü toplantı

Blogger
Blog
TBlog

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24 canlı yayında gündemi değerlendirdi.

Çavuşoğlu, Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak, Moskova hükümetinin Türkiye, Rusya, İran ve Esad rejimi arasındaki ilk dışişleri bakanları toplantısının 10 Mayıs’ta Moskova’da gerçekleştirileceğini doğruladığını söyledi.

Çavuşoğlu, sadece İran’dan kimin katılacağının belli olmadığını, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Afrika gezisine çıkmasıyla birlikte Moskova’ya bir yetkili daha geleceğini bildirdi.

“Buradan çekilmek, terör tehdidinin sınırımıza ulaştığı anlamına gelir”
Çavuşoğlu, Türkiye’de muhalefetin Suriye konusunda yaptığı açıklamalara ilişkin şunları söyledi:

“Sayın (Kemal) Kılıçdaroğlu, ‘YPG terör örgütü değildir’ diyor. Bunu herkes biliyor, Kılıçdaroğlu ‘Suriye’den çekileceğiz, ne yapalım’ diyor. Orada diyor ki ‘Irak’taki operasyonları durduracağız. Dalga kapımıza gelecek demektir.”

Çavuşoğlu, Esad rejiminin bu bölgeleri yönetemediğini kaydederek, şunları kaydetti:

“Türkiye oradan çekilse bile rejimin bu bölgeleri işgal etmesi için ılımlı muhalefet, eğitimli güçler, Suriye ordusu ve ABD dahil herkesin meşru gördüğü muhalefet onlarla çatışmalıdır.” Diyorsa: “Kimyasal silah kullanacağım, yine kullanacağım. Başka bir şey daha. Ama bu ciddi bir katliama yol açar. Ne demek bu? Göç dalgası. Şu oldu diyelim, terör örgütleri.” buradaki boşluğu doldurdu. Terör örgütleri de herkese zulmediyor, kendilerine uymayanı sürgüne gönderiyor. O hemen kapımızın önünde. Göç dalgası demektir. Daha da önemlisi, ulusal güvenliğimiz için çok ciddi bir tehdit olacaktır. Neden? Bedelini orada ödedik, şehitler de verdik.”

“Esad rejiminin Arap Birliği’ne dönüşüne açık çek vermek istemiyorlar”
Çavuşoğlu, Arap dünyasının Esad rejimi ile angajmanının yerinden edilen Suriyelilerin ülkelerine dönmesi için önemli olduğunu belirterek, çoğu ülkenin sanki hiçbir şey yokmuş gibi Esad rejimine Arap Ligi’ne dönmesi için açık çek vermek istemediğini söyledi. olmuştu .

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Rejimin siyasi süreçte adım atmasını istiyorlar. Suriye’yi birleştirmenin yolu budur. Aksi takdirde terör örgütü YPG/PKK daha da güçlenecektir. Eğitim ve silah alıyor. Müttefikimiz ABD bunu veriyor. Gelecek için çok karmaşık ve zor bir tablo olacak. Suriye rejimiyle: “Hükümetle bir anlaşmaya vardık, şimdilik çalışıyor. Bakalım, belki 10’unda dışişleri bakanları toplantısında bir basın toplantısı yapabiliriz, belki ortak bir açıklama olur. O günkü oturumlarımızda hangi konularda anlaşacağımızı şimdiden net bir şekilde söylemek mümkün değil.”

Çavuşoğlu, Esad rejiminin politikalarına dikkat çekerek, “Suriye hükümeti bu soruya net cevap vermeli. Hâlâ askeri bir çözüme inanıyor musunuz yoksa siyasi bir çözüm mümkün mü? Bu ikisinin ortası yoktur. Askeri çözüm mümkün değil. Hükümet siyasi bir çözüm bulursa, olasılık artar. Yok: “Ne olursa olsun herkesle savaşmaya devam edeceğim derse, içerideki ekonomik durum o kadar iyi olmadığı için insanların göç etmesi onlarca yıl alır” dedi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın