Amasra’daki maden ocağında patlama olması durumunda ara karar açıklandı

Blogger
Blog
TBlog

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nin adliyede özel olarak oluşturulan salonunda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları ve tarafların avukatları katıldı.

Adliye ve çevresinde kolluk kuvvetleri tarafından geniş güvenlik önlemi alındı.

Geçen hafta 4 gün süren duruşmanın ardından ara verilen davanın bugün görülen ikinci celsesine, tutuklu sanıkların savunmaları ile devam edildi.

Sanıkların savunmalarının tamamlanmasının ve avukatlarının ifadesinin alınmasının ardından savcı ifade verdi.

İddia makamı, tutuklu sanıkların mevcut durumlarının devamını talep etti ve Ankara Barosu’nun başvuranların avukatlarını reddetmesini talep etti.

Söz alan başvurucunun avukatları, sanıkların savunmalarının ayrı avukatlar tarafından yapılmasını, duruşmanın video kayıtlarının kendilerine verilmesini, TTK Genel Müdürlüğü üst düzey yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını ve bunun tutuklu sanıkların durumu.

Başvuranın avukatlarına göre, söz verilen tutuklular da avukatlarının söylediklerini kabul etmiş ve serbest bırakılmaları çağrısında bulunmuştur.

Duruşmada söz alan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “ihmal zincirini ortaya çıkarmak ve adaleti sağlamak için” davaya Bartın Barosuna bağlı avukat olarak katılma talebinde bulundu.

Sanık avukatları, müvekkillerinin tutukluluk halinin devamına ilişkin iddia makamının görüşüne katılmadıklarını belirterek, başvurucu ve mağdur avukatları dışındaki katılım taleplerinin reddedilmesi ve bu mümkün değilse en ağır şartlarda serbest bırakılmaları çağrısında bulundu. adli kontroller

Mahkeme heyeti ön kararını açıklayarak sanıklardan TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir, Fabrika Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Müdürü Volkan Soylu, Başmühendis Mehmet Tural, Maden Mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş’in sorumlu olduğunu açıkladı. Karren ve Güvenlik Mühendisi Şahan Kahraman için gözaltında tutuldu ve devam kararı alındı.

Heyet, Amasra Kurumu madenindeki seviyelerin normale dönüp dönmediği konusunda her ayın 15’inde kameralarla gaz ölçümü değerlendirmesi yapılmasına ve CHP Milletvekili Bartın Bankoğlu’nun dosyanın yeniden görüşülerek görüşülmesi talebinin reddine karar verdi. başvuranların kendilerini açıklamalarından sonra başvuranların avukatlarının yaptığı başvurular.

Duruşma, başvuranın beyanlarının dikkate alınması için 24 Temmuz’a ertelendi.

Dönem
Bartın’ın Amasra ilçesindeki TTK Amasra Kurumu maden ocağında 14 Ekim Cuma günü saat 18.15’te meydana gelen patlamada 41 işçi öldü, 11 işçi yaralandı. Bir işçi 4 Kasım 2022’de sevk edildiği hastanede, bir işçi de 5 Nisan 2022’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Amasra Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında TTK Amasra tesisi sorumlusu Cihat Özdemir’in de bulunduğu 24 zanlı gözaltına alındı.

Sanıklar arasında TTK Amasra İşletme Müdürü Cihat Özdemir, tesis başkan yardımcısı Salih Atmaca, işletme müdürü Selçuk Ekmekçi, iş güvenliği ve eğitim başmühendisi Volkan Soylu ve başmühendis Mehmet Tural, maden mühendisleri Levent Mehmet Tural yer alıyor. Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş, Die Karen (taşocağı birkaç üretim biriminden oluşuyor) sorumlusu maden mühendisleri ve polis mühendisi Şahan Kahraman, “birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına kasten neden olmaktan” tutuklandı. 4 zanlıya adli kontrol hükmü uygulandı, zanlılardan 3’ü hakim tarafından serbest bırakıldı, 9’u ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Soruşturma sırasında bu zanlılardan biri hakkında kovuşturmaya son verilmesine karar verildi.

İddianamede tutuklu sanıklar Özdemir, Ekmekçi, Soylu ve Tural’ın isimleri yer alıyor.

İki ayrı suçtan toplam 844 yıl 16 aydan 1062 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, 4’ü tutuklu 19 sanık hakkında 2 yıldan 2 yıla kadar “kasten taksirle birden fazla ölüme veya yaralanmaya neden olmak” suçlaması yer alıyor. 8 aydan 22 yıla kadar 6 ay hapis cezası isteniyor.

Yargıtay, 28 Nisan’daki duruşmada açıklanan ön kararında, tesis müdür yardımcısı Salih Atmaca’nın adli kontrol şartıyla tahliyesine, diğer yedi sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın