Büyükşen çiftinin Konya cinayeti davasında karar açıklandı

Blogger
Blog
TBlog

Konya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Adliye Konferans Salonu’nda görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Ertuğrul Çelik, Abdullah Başdemir ve Esra Taş’ın yanı sıra tarafların avukatları ve Büyükşen Osman çiftinin çocukları katıldı. Uğur ve Büşra Büyükşen.

Duruşmada mahkeme heyeti tarafları yeniden dinledi.

“Şikayetçiyim, en ağır cezayı almalarını istiyorum”
Duruşmada söz alan Büyükşen çiftinin kızları Büşra Büyükşen, “İftiraya uğramak nedir en iyi ben bilirim. Kimseye iftira atmadım, başımı yastığa koydum. Teşhisime güvenerek faillerin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.

Büyükşen çiftinin doktor olan oğlu Osman Büyükşen, “Annem ve babamın mezarlarında rahat uyuma hakkını önce Allah’a sonra da siz yargı heyetine emanet ediyorum. Bunu yapan suçluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum.”

Uğur Büyükşen de sanıklardan şikayetçi olduklarını belirtti.

Duruşmada söz alan sanıklardan Başdemir, “Ben kimseyi azmettirmedim, kimsenin evini aramadım, adam göndermedim. Benim şikanım büyük. Haksız yere 2 yıl hapis yattım.”

“13 aydır masumca yalan söylüyorum”
Sanık Ertuğrul Çelik de, “Büyükşen ailesini hiç görmedim, hiçbirini tanımıyorum. 13 aydır masumca yalan söylüyorum. Bu olayın faili elbette cezasız kalmayacak, gerçek fail ortaya çıkacaktır. Bana bu suçu işleyenler inşallah benden beter olurlar” dedi.

Sanık Esra Taş savunmasında, “Vicdanım çok rahat. 2 yıldır tutukluyum, psikolojim bozuldu. Tutuklanma emrimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

2 ömür boyu hapis
Yargıtay, savunma ve yorum için verilen aranın ardından kararını açıkladı.
Heyet, sanık Ertuğrul Çelik’e “kasten adam öldürme”den 2 müebbet, “ikamet dokunulmazlığını ihlal”den 4 yıl ve Büşra Büyükşen’e tecavüzden 9 ay hapis cezası verdi.

Diğer sanıklar Abdullah Başdemir ve Esra Taş, “başkaları tarafından işlenen suçlara azmettirme” ve “kasten adam öldürme” suçlarından müebbet, “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan ise 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yargılanan Zekeriya O. delil yetersizliğinden beraat etti.

olayın tarihi
İsmail İlçesi Merkez Karatay Mahallesi’ndeki evlerinde 3 Eylül 2018’de av tüfeğiyle vurularak öldürülen 55 yaşındaki Metin ve 54 yaşındaki eşi Necla Büyükşen ile pencereden atlayan kızları hayatını kaybetti. ve kaçtı, yaralandı.

Esra Taş, Abdullah Başdemir, Mustafa Okşen, Ertuğrul Çelik, Zekeriya O ve Afgan uyruklu AU tutuklandı.Bir süre sonra AU ve Zekeriya O. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı ve AU hakkında takipsizlik kararı verildi.

Tutuklu sanıklardan Mustafa Okşen cezaevinde rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

İddianamede sanıklar Ertuğrul Çelik, Abdullah Başdemir ve Esra Taş iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken, zanlının evini tarif eden Zekeriya O, “kasten adam öldürmeye yardım” suçundan iki kez 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın