İsrail askerleri tarafından öldürülen 5 Filistinli toprağa verildi

Blogger
Blog
TBlog

Batı Şeria’nın işgal altındaki Tulkerem ve Nablus kentlerinde düzenlenen cenaze törenlerine binlerce Filistinli katıldı.

İsrail ordusunun Tulkerem’deki Nurşams mülteci kampına bu sabah düzenlediği baskında şehit olan 22 yaşındaki Filistinli Samir el-Şafii ve 22 yaşındaki Hamza Haryus’un cenazeleri, Es-Salam’daki cenaze namazının ardından kampın mezarlığına defnedildi – cami.

İsrail “saha infazlarına” devam ediyor.

Filistin hükümet sözcüsü İbrahim Mülhem, Tulkerem’de iki Filistinlinin öldürülmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in “saha infazlarına” devam ettiğini, uluslararası hukuk ve insan haklarını hiçe saydığını söyledi.

Mülhem, “Filistin Başbakanı Muhammed İştiyya, bu korkunç suçlardan tamamen işgal makamlarını sorumlu tutuyor” dedi.

Cenazeleri 2 aydır tutuklu bulunan 3 Filistinli bugün toprağa verilecek

Öte yandan Nablus’ta 12 Mart’ta İsrail güçleri tarafından öldürülen ancak cenazeleri dün teslim alınan 3 Filistinli, binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninin ardından kentteki Garbiyye Mezarlığı’na defnedildi.

12 Mart’ta İsrail güçlerinin Nablus kenti yakınlarında düzenlediği saldırıda üç Filistinli öldürüldü.

IDF sözcüsü Avichay Adraee, “Nablus’taki silahlı çatışmada” 3 Filistinlinin öldürüldüğünü ve bir kişinin tutuklandığını, olayda hiçbir İsrail askerinin yaralanmadığını belirtti.

“Aslan İni” olarak adlandırılan Filistinli silahlı grup, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde İsrail güçleri tarafından öldürülen 3 kişinin gruba üye olduğunu açıkladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Sivil İşler Genel Kurulu’ndan dün yapılan açıklamada, Nablus’taki ekiplerin 12 Mart’ta İsrail askerleri tarafından öldürülen Udey Osman el Şami, Cihad Muhammed el Şami ve Muhammed Raad Dibeyk’in cenazelerini teslim aldığı kaydedildi.

İsrail güçleri bu sabah Nurşam mülteci kampına düzenlediği baskında kamptaki silahlı gruplarla çatıştı ve olaylarda 2 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçleri tarafından öldürülen 22 yaşındaki Samir Shafii ve 22 yaşındaki Hamza Haryus’un cesetlerine Dr. Sabit Devlet Hastanesine kaldırıldığı belirtildi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın