Türkiye’de 3,3 milyon konutun dönüşümü tamamlandı

Blogger
Blog
TBlog

AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı yetkili, NTV Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nden canlı yayında Deniz Tüysüz’ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile milyonların buluşacağı Türkiye’nin asrın mitingini düzenleyeceklerini belirterek, “Buraya bir bahçe dikeceğiz, milletimize açacağız. Burayı bina değil iftiralarla çocuklarımıza hediye edeceğiz.” 1300 ağaç dikeceğiz.” Yarından itibaren burayı vatandaşların kullanımına açacaklarını açıkladı.

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde ağaçlar, çiçek ve mis kokulu bahçeler, dinlenme alanları bulunduğunu anlatan kurum, “5 milyon metrekarelik yeşil bir koridordan bahsediyoruz. 2 milyon metrekarelik ilk etabına başladık ve burada hazırlanan alanı yarından itibaren milletimizin hizmetine sunacağız. İstanbul’umuza bir hediye. Sözde çevrecilere, ‘maskeli’ doğaseverlere rağmen birbirimize hediyeler veriyoruz.”

Betonları kaldırıp ağaç dikeceklerini ve bu projeyi gerçekleştireceklerini söyledikleri için eleştirildiklerini hatırlatan kurum, şöyle devam etti:

“Kılıçdaroğlu Bey daha önce buraya millet bahçesi yapacağını belirtmişti. Millet bahçesi yapacağız” dedik. ” “Ama burada sadece ağaçlar var. Yürüyüş yolları var. Bisiklet yolları var. Koşu ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Çocuklarımız ve gençlerimiz için atölyeler var. En önemlisi de burası İstanbul’un merkezinde: “Şehrin göbeğinde, herkesin yürüme mesafesinde ve ulaşabileceği, herkesin mutlu olduğu, güven ve huzur içinde yaşayacağı yeşil bir koridor haline geldi. Buraya 15-20 yaşında fidan bile olmayan ağaçlar diktik. Vatandaşlarımız ilk günden itibaren gölgelerinde vakit geçirebilecek.”

Garden of the Nation’ın New York’taki 3 milyon metrekarelik Central Park’tan yaklaşık 1,5 kat, Londra’daki Hyde Park’tan ise 3 kat daha büyük olduğuna dikkat çeken Kurum, buna sahip olmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi. dünyaya, şehre özgü olduğunu vurguladı.

Bakan Kurum, “Burada havalimanımız tekrar faaliyete geçecek. Bu alan aynı zamanda bir afet durumunda hazırlık alanı olarak da hizmet verecek ve altyapısı buna göre hazırlanmaktadır. Hemen yanı başımızda 45 günde hazırladığımız bir hastanemiz var” dedi. erzak dükkanlarından aşevlerine, eski havaliman ve terminallerimize kadar tüm bunlar uluslararası fuarlar yapılır, gençlerimiz burada vakit geçirebilir anlayışıyla planlandı. bilgileri verdi.

“Yarım Biz” kampanyası için başvurular 31 Mayıs’a kadar devam ediyor.
6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depreminden etkilenen bölgelerde yaptıkları konutlarla ilgili açıklamalarda bulunan kurum, depremin üzerinden 3 ay geçtiğini ve 11 ilde fiilen 137 bin konutun inşaatına başlandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ramazan Bayramı’nın ilk gününde İstanbullulara müjdelediği “Kentsel dönüşümde yarımız” kampanyasına değinen kurum, binasını tehlikeli bulan vatandaşların e-posta göndererek başvuru yapması gerektiğini bildirdi. e-posta 26 Nisan’dan itibaren Hükümet ve bu başvuruların 31 Mayıs’a kadar sunulması gerekiyor. devam edeceğini söyledi.

“Bugüne kadar yaklaşık 549 bin bağımsız bölümü temsil eden 108 bin 246 bina için başvuru yapıldı. Bunu dörtle çarparsanız yaklaşık 2 milyon 200 bin vatandaşı etkileyen bir uygulama var” dedi. Kurum, vatandaşların onayı kapsamında 200 bin konutun dönüşümünü gerçekleştireceğini söyledi.

Başvuru sayısı 200.000 konutun üzerinde ise bu kura bazında yapılacak ve limit yükseltmek için çalışma yapacaklar. Kurum, vatandaşlara teslimatın en geç 2 yıl içinde yapılacağını kaydetti.

“5 yılda 100 bin konut sözü verdiler. Evler nerede?”
Bakan Murat Kurum, yerinde yapılacak konutlar hariç 100 bin yedek konut üreteceklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Deprem bölgesinde nasıl üretiyoruz. Sokakta, sosyal donatı alanında sorunlu, sorunlu, kirlenmiş veya mahsur kalan bu vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için 100 bin daire ayırdık ama yeşil alanda vatandaşımızın malları ortada” 130 Milyon metrekare hem Anadolu yakasında hem de Anadolu yakasında.Rezerv konutlarımızı hem İstanbul hem de Avrupa yakasında belirlediğimiz alanlarda sosyal tesisler, parklar ve yeşil alanlarla üreteceğiz.Vatandaşımızın malı ne olursa olsun. şu anki yerde yeni yerdeki gayrimenkul değerini biz düşeceğiz, maliyetinin yarısı biz, yarısı da vatandaşımız tarafından karşılanacak, 10 yılda bu şekilde ilk etapta ödeyebilecek. , İstanbul dönüşümünde 300 bin dairemiz olacak.”

Kurum ayrıca, Türkiye genelinde ve deprem bölgelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarının son durumu hakkında bilgi verdi. Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm kampanyasını başlattığı 2012’den bu yana Türkiye genelinde 3,3 milyon dairenin dönüşümünün tamamlandığını, bu kapsamda TOKİ’ye 1 milyon hibe verdiklerini ve 250 bin sosyal konut ürettiklerini açıkladı.

Kurum, sadece İstanbul’da 695 bin dairenin dönüşümünün tamamlandığını belirterek, “İstanbul’un 39 ilçesinde 93 bin dairenin dönüşümü sürüyor. Sözümüz birilerinin İstanbul’u 5 yılda dönüştürme vaadlerine dayanmıyor. ‘Her yıl 20.000, 5 yılda 100.000 konut yapacağız.’ Dediler ki: Evler nerede? hiç yok 1500 konutu teslim edemediler. 4 yıl geçti.” değerlendirmesini yaptı.

Bakanlık kurumu da Konya’yı örnek gösterdi.
Burada başladıkları çalışmaları Türkiye’nin 7 bölgesine yaygınlaştıracaklarını kaydeden kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millet Bahçesi’ni açıklayınca ’81 ilde 81 milyon metrekare’ hedefiyle yola çıktıklarını ve şu anda inşaatlarını gerçekleştirdiklerini açıkladı. 73 milyon metrekareye ulaşan 474 millet bahçesi. Kurum, Türkiye genelinde 270 bin kentsel dönüşüm evinin yapım aşamasında olduğuna dikkat çekerek, Bursa, Konya, Erzurum, Sinop, Zonguldak ve Edirne gibi illerdeki çalışmalarından örnekler verdi.

“Yaptıkları tek şey eleştirmek”
Bakan Murat Kurum, deprem bölgesindeki dairelerin bir yıl içinde teslim edileceğine dair açıklamaların tartışma yarattığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Partiniz de 11 ilde seçime girdi. Parti ayrımı yapmıyoruz. Asla söylemedik. Bakın bir de Ankara, İstanbul, İzmir kiliseleri var. Ona bir emir ver. 11 il için, İstanbul için de masanın bir tarafını tutun. Kendin için sorumluluk al, yap. Tek yaptıkları eleştirmek, Bugün nasıl, Ayda 137 bin konutun şantiyesi ve inşaatına başlayınca demografik yapı, kültürel yapı ve kültürel yapıya bakarsak 319 bin konut, ardından bir yılda 650 bin konut yapacağız. 11 ilin tarihi tescilli binaları merkeze sayılıyor ve vatandaşlarımızla el ele çalışıyor.

Yetkili, cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, konutların 20 yılda depremzedelere verileceğini açıklamasının ardından, “Neden olmasın” diyerek, iktidara gelmeleri halinde bunları ücretsiz sağlayacaklarını söylediğini hatırlattı. ? Devleti yönetmedikleri için devleti yönetmeyi bilmiyorlar. kullanılan cümleler.

Hatay başta olmak üzere deprem bölgesinde yıkılan binaların hafriyat planlamasının sorulması üzerine yetkili, hafriyatların düzenli depolama alanlarına taşınacağını, içerde bulunan tüm geri dönüştürülebilir malzemelerin ayrıştırılarak işlemin koruyucu önlemler alacağını söyledi. çevreye ve doğaya zarar vermemesi, demir, plastik gibi malzemelerin orada ham olması. Parça olarak üretime gönderileceğini söyledi. Kurum, orada bir gelir olursa kent ve vatandaş için harcanacağını açıkladı.

Bakan Murat Kurum, önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aday olup olmayacağı sorusuna şu yanıtı verdi:

“Önümüzde bu davalar varken, muhalefet partisi, bu masada oturanlar, kendini cumhurbaşkanı yardımcısı ilan edenler, cumhurbaşkanı ilan edenler gibi yaklaşan davayı düşünürsek, bu Bu bizim için bir gelecek kaygısı. Gündemimiz bugün, 14 Mayıs. 14 Mayıs’a odaklanıyoruz, afet bölgesine odaklanıyoruz. Bunun dışında bir şey düşünmeyi doğru bulmuyorum.”


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın