Konya’da tek yumurta ikizlerine riskli operasyon!

Blogger
Blog
TBlog

Aksaray’da yaşayan Handan Koca, ikizlerine 20 haftalık hamileyken çocuklarından birinin az, diğerinin çok geliştiğini ve bunun da riskli bir gebelik geçirdiğini öğrendi.

Bebeklerine sağlıklı bir şekilde sarılmak isteyen evli çift Veli ve Handan Koca, riskli gebeliklerin takibinin yapıldığı Konya’daki Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu.

Araştırmalar, tek yumurta ikizlerinin ikizden ikize transfüzyon sendromu (iki bebek tarafından kullanılan plasenta damarlarındaki bağlantı) geliştirdiğini ortaya çıkardı.

İkizler 36 haftalıkken kadın hastalıkları ve doğum profesörü. Dr.Ali Acar ve ekibinin uyguladığı lazer cerrahisi tedavisi ile sağlıklı dünyaya geldi.
Bebeklere Hafsa ve Yusra adları verildi.

Bebekler aynı şekilde beslendi
Zorlu süreci anlatan Prof.Dr.Acar, çiftin hastaneye başvurduklarında bebeklerin takibinin titizlikle yapıldığını söyledi.

Çocuklarda ölüm riski olduğunu anlatan Acar, “Tek yumurta ikizleri anne karnında aynı yerden beslenirler. Hastamız için yaptığımız inceleme sonucunda ikizlerden biri çok beslenmiş, diğeri beslenemediği için diğerinin gelişimi çok düşüktü. Bu durumdan dolayı her iki bebek de ölüm riski altındadır.”

Acar, bebeklerde dengeli beslenmeyi sağlamak için fetoskopik lazer tedavisine karar verdiklerini anlattı.

Türkiye’de nadiren operasyon yapıldığını anlatan Acar, şunları kaydetti:

“Rahimden optik bir cihazla rahme giriyoruz. Daha fazla kan alarak, iyi beslenmiş çocuğun kesesine nüfuz ederek lazerle bağlantı damarlarını yakıp rahim bağlantısını keserek daha dengeli beslenmesini sağlıyoruz. Operasyon çok başarılıydı. İki bebeğimiz de sağlıklı doğdu. Literatürle uyumlu olan operasyon sayesinde bu tür riskli gebeliklerde çok iyi sonuçlar elde ediyoruz” dedi.

“Ameliyattan sonra bebeklerimin beslenmesi normale döndü”
Çocuklarını kucağına aldığı için mutlu olan 26 yaşındaki Handan Koca, sürecin kendisi için çok zor geçtiğini söyledi.

Koca, Konya’ya gelmeden önce çevre illerdeki bazı hastanelerle görüştüklerini ancak bir sonuç alamadıklarını belirterek, “Çocuklarım ölüm tehlikesi yaşıyordu. Buraya gelirken uygulanacak tedavinin çözüm olacağını öğrenince biraz rahatladık. Ameliyattan sonra bebeklerimin beslenmeleri normale döndü. Bu gerçekten bir mucize.”


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, dizi yazı ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın