Saç ekim merkezlerinde yeni bir standart getirildi

Blogger
Blog
TBlog

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Saç Ekim Üniteleri Yönetmeliği bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik, saç ekimi ünitelerinin açılmasına ilişkin usul ve esasları, saç ekimi uygulamalarının asgari standartlarını, saç ekimi ünitelerinde çalışacak personelin belirlenmesini ve saç ekim ünitelerinin denetimini düzenlemiştir.

Buna göre, saç ekim istasyonları, Bakanlık hastaneleri, devlet ve vakıf üniversite hastaneleri, gerçek ve özel tüzel kişilerin özel hastaneleri, tıp merkezleri ve poliklinikler, işletme izni alınarak yönetmelik kapsamında açılabilecek.

Bir saç ekimi uygulayıcısının zorunlu sertifikası

Saç ekimi bölümü açmak isteyen sağlık kuruluşlarının, yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirerek il sağlık müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Saç ekimi bölümü açmış olan bakanlık hastaneleri, devlet ve vakıf üniversitesi hastaneleri, özel hastaneler ve yeni tip tıp merkezlerindeki saç ekimi bölümleri, il sağlık müdürlüklerinin ve ilgili sağlık müdürlüklerinin önerisi üzerine “saç ekimi eğitim merkezi” olarak kabul edilebilir. bakanlığın onayı.

Doktor ve tıp dışı sağlık profesyonelleri için ileri eğitim merkezlerinde ayrı ayrı düzenlenen sertifika programları ile saç ekimi uygulayıcısı ve saç ekimi asistanı sertifikaları alınabilmektedir.

Saç ekimi uygulayıcısı ve saç ekimi asistanlığı eğitiminin süresi ve içeriği Bakanlıkça belirlenir. Saç ekimi uygulayıcısı sertifika programına sadece hekimler katılabilirken, saç ekimi asistanlığı sertifika programına tıp dışı sağlık çalışanları da katılabilmektedir.

Saç ekimi uygulayıcılarının yurt dışından aldıkları sertifikalar, ilgili mevzuat gereği Bakanlıkça uygun görüldüğü takdirde geçerli kabul edilir.

Sertifikası olmayan kimseye saç ekimi yapılamaz.

Saç ekimi ünitelerinde sadece belgesi Bakanlıkça tescil edilmiş sertifikalı personel çalıştırılabilir. Saç ekimi uygulayıcı sertifikası ve saç ekimi asistanlığı sertifikası olmayan kişiler saç ekimi ameliyatı olamazlar.

Bakanlıkça tescilli medikal-estetik sertifikasına sahip doktor ve uzmanlar ile plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ile deri ve zührevi hastalıklar uzmanları saç ekimi sertifikasına sahip olmak zorunda değildir.

Saç ekimi yapan sağlık kuruluşları bakanlığın internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Saç ekimi ünitelerinde kişilerle yapılan işlemler Bakanlığın elektronik sisteminde kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca saç ekimi ünitelerinin kurulu olduğu sağlık kuruluşları, Bakanlık tarafından kurulan ve internette yayınlanan portala kayıt edilecektir.

Sağlık tesislerine bir yıllık uyum süresi verildi.

Halihazırda saç ekimi operasyonlarının yapıldığı sağlık kuruluşlarında görev yapan tıp dışı sağlık personelinin 3 yıl içerisinde saç ekimi asistanlığı sertifikası alması gerekmektedir. Bu süre içerisinde görevli doktor gözetiminde işlerine devam edebilirler.

Saç ekimi bölümü olan sağlık kuruluşlarında en az 2 yıl saç ekimi bölümünde aktif olarak çalıştığını belgeleyen hekim dışı sağlık meslek mensuplarına 6 ay içinde başvurmaları halinde saç ekimi asistanlığı sertifikası verilir. .

Halihazırda saç ekimi yapma yetkisine sahip tüm sağlık kuruluşları bir yıl içerisinde yönetmeliğin şartlarını yerine getirmeleri halinde saç ekimi uygulamalarına devam edebilirler. Bu süre sonunda yukarıdaki şartları sağlayamayan sağlık kuruluşlarının izinleri iptal edilir.

Yönetmelik bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

“Yapışkan Yönetmelik”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kararnameyi sosyal medya hesabından paylaştı: “Saç ekimi birimlerinde titiz düzenleme”. tanımı kullanır.

Türkiye’de her geçen gün gelişen sağlık turizminde saç ekiminin önemli bir yer tuttuğunu hatırlatan Koca, şunları kaydetti:

“Yönetmelik, hem yabancılar hem de kendi vatandaşlarımız tarafından verilen hizmet ile bu hizmeti veren kuruluşlar için kapsamlı standartlar belirlemektedir. Yönetmelik, saç ekimi operasyonlarının tıbbi ilkelere tam uyum içinde uzmanlar tarafından yapılmasını, ilgili personelin deneyiminin belgelenmesini, denetlenmesini, kayıt dışılıktan kaçınılmasını sağlamaktadır. Sonuçlar için kriter belirler. Sağlık ve sağlık turizmindeki bu yeni gelişme hayırlı olsun.”


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın