Ateşkes görüşmelerine rağmen Sudan’da çatışmalar sürüyor

Blogger
Blog
TBlog

Başkent Hartum’da şiddetli çatışmalar yaşanırken, taraflar Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde müzakereleri sürdürüyor.

Görgü tanıklarına göre, başkentin merkezindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Ordu Genel Komutanlığı çevresinde ağır top atışları duyuluyor ve dumanlar yükseliyor.

Ayrıca askeri savaş uçakları da Umdurman bölgesinde HDK kontrolündeki bazı noktaları vurdu.
Bahri bölgesinde de çatışmalar nedeniyle bazı fabrikalarda yangın çıktı.

Ordu, 3 Mayıs’ta Hükümetlerarası Doğu Afrika Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) ateşkesin bir hafta uzatılmasını öneren girişimini kabul ettiğini duyurdu.

HDK, 5 Mayıs’ta ABD ve Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda sürdürülen ateşkesin insani yardım koridorları açılması, vatandaşların ve bölge sakinlerinin hareketlerinin kolaylaştırılması, ihtiyaçlarının karşılanması ve güvenli ulaşım alanları olması amacıyla 72 saat daha uzatıldığını duyurdu.

ABD ve Suudi Arabistan’ın çözüm çabaları

Sudan ordusu, her iki taraftan yetkililerin, güvenliği sağlamak için yenilenecek olan ateşkesin ayrıntılarını görüşmek üzere Suudi Arabistan ve ABD’nin arabuluculuğunda 5 Mayıs’ta Cidde’ye gittiğini söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Prens Faysal bin Farhan ile Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken arasında yaptığı telefon görüşmesinde, Suudi Arabistan’daki ateşkes konusunu görüşmek üzere ordu ve HDK temsilcilerini Cidde’de kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi. her iki ülkenin

Bakanlık, iki taraf arasındaki görüşmelerin Sudan ve halkının güvenlik ve istikrarını sağlamak ve tansiyonu düşürmek için diyalog zeminini hazırlamayı amaçladığını açıkladı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerini desteklemek amacıyla 2013 yılında kurulan HDK’nın Sudan’a tam anlamıyla müdahil olmasını öngören “Askeri Güvenlik Reformu” konusunda son aylarda çıkan tartışma, 2013 yılından bu yana hararetli bir çatışmaya dönüştü. 15 Nisan sabahı.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı dağıtma ve “devlet karşıtı isyancı güç” ilan etme kararı aldığını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), devam eden çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 551’e yükseldiğini, 4 bin 926 kişinin de yaralandığını bildirdi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın