Beyoğlu’ndaki terör saldırısının zanlıları yarın yargılanacak

Blogger
Blog
TBlog

Dosyadaki bilgilere göre, 1999 yılında Suriye’nin Halep kentinde dünyaya gelen terörist Ahlam Albashir, terör örgütü PKK/KCK’nın Suriye kolu YPG’nin üst düzey yetkililerinin talimatıyla İdlib’e giderek İdlib’i geçti. 27 Temmuz 2022’de sınır kaçakçılar tarafından Bilal Elhacmaos’a ulaştı. Türkiye’ye girdi

Esenler’de dokuma atölyesi işleten Ferhat Habeş ve Fatma Berkel’in evlerine örgütlenme talimatıyla yerleşen Albashir ve Elhacmaos, bir süre bu evde kaldı. Daha sonra bu kişilerin işlettiği tekstil atölyesine taşınan Albashir ve Elhacmaos bir süreliğine buraya sığınmışlar.

Elhacmaos tekstil atölyesinde çalıştı ve Ahmet Haj Hasan ile iletişim kurarken, Ahlam Albashir, Ahmet Haj Hasan’ın gayri resmi eşi Rama Eltaha ile temasa geçti. Albashir ve firari sanık Elhacmaos, atölyedeyken Rama Eltaha’nın oğlu Ahmet Elseybun ile temasa geçti.

İlk keşif sırasında, cep telefonuyla bombayı patlatırken fotoğrafını çekti.
Ahlam Albashir, 22.10.2022 tarihinde saat 18.08 sıralarında Ahmet Elseybun ve ulaştığı korsan taksi şoförü Yasir Al Korali aracılığıyla organizasyon talimatıyla patlamanın meydana geldiği Taksim’deki ilk keşif çalışmasına gitti.

Taksim’de 3 kez keşif yapıldı
Terörist Albashir, bir süre sonra korsan taksi şoförü Yasir Al Korali ile iletişime geçerek 4 Kasım 2022 günü saat 17.30 sıralarında Taksim bölgesinde ikinci bir keşif gerçekleştirdi.

Yasir Al Korali, bu keşif sürecinde terörist Albashir’i beklemiş ve onu tekstil atölyesine bırakmıştır. Terörist Albashir, son keşfini 8 Kasım’da yaptı.

Albashir ve firari zanlı Elhacmaos, 12 Kasım 2022’de tekrar Taksim’e gitmeye karar verdi. Yasir Al Korali ile temasa geçen Albashir ve Elhacmaos daha sonra vazgeçerek ayrılışlarını 13 Kasım 2022’ye ertelediler. Bu görüşme Yasir Al Korali ve Ahlam Albashir’in haber yazışmalarında belirlendi.

patlama günü
Bilal Elhacmaos ve Ahlam Albashir, yerleştirilen tekstil atölyesinde planladıkları faaliyetler kapsamında 13 Kasım 2022’de patlamaya neden olan cihazı kaldırarak Yasir Al Korali’nin kullandığı 34 MG 5910 plakalı araçla Taksim’e doğru yola çıktı.

Terörist Albashir, Taksim’e geldiklerinde elinde bomba ve çantaların olduğu çantayla saat 15.17’de araçtan inerek İstiklal Caddesi’ne girdi.

Bilal Elhacmaos, Ahlam Albashir’i Taksim Meydanı’nda bıraktıktan sonra Yasir Al Korali’nin kullandığı araçla Esenler’deki tekstil atölyesine döndü.

Albashir, saat 15.29’da İstiklal Caddesi’ndeki bir kafenin önüne geldi.

Yaklaşık 41 dakika yedek kulübesinde bekleyen Albashir, saat 16.11 sıralarında sırt çantasını bankta bırakıp Taksim Meydanı’na doğru yürürken Hacı lakaplı örgüt başkanı telefonla talimat verdi.
Albashir, patlamanın meydana geldiği saat 16:14’ten sonra koşmaya başladı.

Terörist Albashir’in daha sonra ulaştığı Taksim Meydanı’ndaki bir otelin önünden saat 16.17 sıralarında yürüdüğü anlar güvenlik kameralarına yansıdı: Albashir, saldırının ardından olay yerinden taksiyle ayrılarak Esenler’e gitti.

Esenler zanlısı Ahmed Jarkas, saat 16.54 sıralarında Çinçindere caddesi üzerine otomobilini park ederek Albashir’i beklemeye başladı. Terörist Albashir, Taksim Meydanı’ndan Esenler’e gitmek üzere saat 17.30 sıralarında taksiden indi.

Caddenin kaldırımında bir süre yürüyen Albashir, saat 17.37 sıralarında park halindeki otomobilin önünde Jarkas ile karşılaştı, Jarkas, araca binen terörist Albashir’i Küçükçekmece’deki evine götürdü.

Patlamadan saatler sonra tutuklandı.
Polis ekipleri, patlamanın ardından 1.200 ayrı güvenlik kamerasını inceledi. 14 Kasım 2022’de polis 21 adrese operasyon düzenleyerek 46 şüpheliyi tutukladı.

Bu kişilerin sorgularının ardından bombayı yerleştiren kişinin Küçükçekmece’deki bir adrese gittiği belirlenirken, saat 02.50 sıralarında düzenlenen operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashir tutuklandı.

Aralarında terörist Albashir’in de bulunduğu 17 kişi tutuklandı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, terör saldırısının ilk aşamasında toplam 51 zanlıyı tutukladı.

Bu zanlılardan ikisi serbest bırakılırken, 49’u ise 17 Kasım’da emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliye Sarayı’na götürüldü.

Atanan 29 savcının ifadesi alınan Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu 49 zanlıdan 17’si “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak”, “birinci derece adam öldürme” suçlarından tutuklanmak üzere hakime sevk edildi. “kasten adam öldürmeye teşebbüs” ve “kasten cinayete yardım ve yataklık”.

Savcılar 3 zanlıyı adli kontrol için hakime sevk ederken, diğer 29 zanlının da sınır dışı edilmesine karar verildi.

İstanbul nöbetçi sulh ceza hakimliklerinde sorgusu sürdürülen terörist Albashir’in de aralarında bulunduğu 17 zanlı tutuklandı, 3 zanlı adli kontrol tedbirlerinin ardından serbest bırakıldı.

İddianame hazırlandı, dava açıldı
Cumhuriyet savcılığının genişleyen soruşturması kapsamında, patlamayla bağlantılı olduğu tespit edilen 36 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul Başsavcılığı’ndan yapılan iddianamede, soruşturma kapsamında terör örgütü YPG/PYD’nin özel istihbarat görevlisi olan sanık Ahlam Albashir ve Bilal Elhacmaos’un özel eğitim ve talimatın ardından patlayıcılarla Türkiye’ye gönderildiği belirtildi. organizasyon.

Sanık Elhacmaos’un Edirne’den yurt dışına kaçtığı ve hakkında yakalama kararı çıkarılarak kırmızı bayrak istendiği belirtilen iddianamede, Ok, Saliha Bişkin, Velid Halil, Layika Gültekin, Fehman Hüseyin Are ve Ferhat Abdi hakkında yakalama kararı çıkarıldığı bildirildi. Şahin ve Halil Manja Hüseyin (Halil Menci).

Albashir’e 3 bin 9 yıla kadar hapis
İddianamede 36 kişi hakkında “Devletin birliğini ve vatan bütünlüğünü bozmak”, “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “çocuk öldürmek” suçlarından dava açıldı. Niyet Beyanı ve Bombalama’, ‘Tasarım ve Bombalama Yoluyla Cinayet’, ‘Tasarım ve Bombalama Yoluyla Adam Öldürmeye Teşebbüs’, ‘İzinsiz Tehlikeli Madde Bulundurma veya Takas Etme’ ve ‘Göçmen Kaçakçılığı’ suçlarından mahkum edilmesi talep edildi. ‘.

123 kişinin müşteki olduğu iddianamede sanıklardan Ahlam Albashir, “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak”, “örgüte üye olmak” suçlarından 7 yıldan 6 aydan 15 yıla kadar müebbet hapis cezasına çarptırıldı. silahlı terör örgütü”, “bombalı kasten kasten öldürme”, müebbet hapis, müebbet hapis cezası “hedefli bombalama yoluyla kasten adam öldürme” suçundan 5 kat artırıldı, 99 kişiye “hedefli bombalama yoluyla kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçundan 1930’dan 2.970 yıla çıkarıldı. insanlar ve 12 yaşından 24 yaşına kadar “tehlikeli malları izinsiz bulundurma veya takas etme” nedeniyle. 1 yıla kadar toplam 7 ağırlaştırılmış müebbet ve 1949’dan 3 binden 9 yıla kadar hapis cezası istendi.
İddianame kabul edilerek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Süreç yarın başlıyor.
İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen davanın ilk duruşması yarın görülecek.
Marmara Cezaevi’nin karşısındaki mahkeme salonunda görülecek duruşmada sanıklar hakim karşısına çıkarak savunma yapacak.Davanın ilk duruşması 3 gün sürecek.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın