Birleşmiş Milletler Yüksek Temsilcisi, Suriye rejimi ile OPCW arasındaki görüşmelerin yeniden bozulduğunu duyurdu.

Blogger
Blog
TBlog

Nakamitsu, Suriye’nin kimyasal silah kullanımına ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) oturumunda konuştu.

Nakamitsu, BM Güvenlik Konseyi’nin 2118 sayılı Kararı kapsamında Suriye’deki kimyasal silah programının tamamının imhasına yönelik dosyada Suriye ile OPCW arasında tam işbirliğinin hayati önem taşıdığını vurguladı: “Kaçaklar, tutarsızlıklar ve çatışmalar henüz Teknik Sekreterlik Suriye tarafından yapılan açıklamada OPCW’nin doğru ve yeterli olmadığına inanmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Izumi Nakamitsu, “Ne yazık ki, OPCW Teknik Sekreterliği’nin Suriye ile bir sonraki görüşmeleri yapma çabaları başarısız oluyor” dedi. bilgisini paylaştı.

Nakamitsu, Nisan 2018’de Suriye’de Doğu Guta’nın Duma ilçesinde meydana gelen kimyasal silah olayında silindirlerin izinsiz taşındığına dair herhangi bir bilgi bulunmadığını belirterek, “Suriye’ye çağrımı yineliyorum, Teknik’ten gelen herhangi bir talebe acilen yanıt verin. OPCW Sekreterliği” dedi.

Nakamitsu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu “korkunç silahların” kullanılmasına karşı duruşunu sürdürmesi gerektiğini vurgulayarak, kimyasal silah kullanımının hiçbir koşulda meşru görülemeyeceğini vurguladı.

Nakamitsu, kimyasal silah saldırılarını gerçekleştirenlerin tespit edilmesi ve hesap vermeleri gerektiğini vurgulayarak, bunun hem mağdurlar hem de gelecekte bu tür saldırıların önlenmesi için önemli olduğunu belirtti.

Suriye rejimi OPCW’ye 13 Eylül 2013’te katıldı ve aynı ay içinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, OPCW’ye katılmadan bir ay önce Suriye’nin kimyasal silahları ve Doğu Guta’da gerçekleştirdiği katliamla ilgili 2118 sayılı Kararı kabul etti.

OPCW Taraf Devletler Toplantısı’nın 21 Nisan 2021 tarihli kararı, Mart 2017’de Latamne’de ve Şubat 2018’de Serakib’de Beşar Esad rejimi birlikleri tarafından kimyasal silah kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından bu ülkenin bazı üyelik haklarını askıya aldı. . .


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf, yazı dizisi ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Proksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın