Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti’nin oy kotası hakkında konuştu: yüzde 40’ın üzerinde

Blogger
Blog
TBlog

AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Habertürk ekranlarında gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, gündeme ilişkin mesajlarla seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Antalya’daki tepkiler çok iyi, gerçekten beklentilerimin üzerindeydi”
Çavuşoğlu, Antalya’da kendisine gösterilen tepkilerin çok iyi olduğunu belirterek, “Antalya’daki tepkiler çok iyi, beklediğimin de ötesinde. Çünkü bu seçimin çok önemli olduğunu biliyorlar. Toplumun her kesimi ile diyaloğumuz çok iyi. İnşallah ilk turda biter. Onun da sesi yükseliyor.” diye seslendi.

“Ülkemiz ve milletimiz için Sayın Erdoğan’a destek artıyor”
Çavuşoğlu, bu seçimin önemine vurgu yaparak, “Seçim atmosferinde mutlaka duygusal yaklaşımlar olacak ama sonra bu seçimin çok kritik bir seçim olduğunu söylüyorlar. İlk aylarda farklı duygular oluyor ama son yaklaştığında mantıken Sayın Erdoğan’a vatanımıza, milletimize destek artıyor” dedi.

“Maalesef savunma sanayinde TCG Anadolu’yu o kadar hafife aldılar ki TOGG’u hafife aldılar.”
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, muhalefetin Togg ve TCG Anadolu’yu hafife aldıklarını belirterek, “Maalesef savunma sanayinde TCG Anadolu’yu TOGG’u küçük görecek kadar hafife aldılar. TOGG kura çekiminde hiçbir bakana çıkmadı. Bu bakanlıklar içindi, şahıslar için değil. Mesela iki araç için başvurdum. Biri eşime biri kendime ama çıkmadı.” ifadeleri kullanıldı.

“Oy oranımız yüzde 40’ın üzerinde”
Mevlüt Çavuşoğlu daha sonra AK Parti’nin oy kotası hakkında konuştu. Çavuşoğlu, AK Parti’nin oy oranının yüzde 40’ın üzerinde olduğunu söyledi.

Muhalefetin üslubu çok sert: Hakaret ediyorlar
Çavuşoğlu, muhalefetin mitinglerde saldırgan bir dil kullandığını belirterek, “AK Parti’nin oy oranı şu anda yüzde 40’ın üzerinde. Muhalefetin üslubunun çok sert olduğunu düşünüyorum. Mitinglerde küfürlü konuşuyorsunuz.”

Çavuşoğlu ise 14 Mayıs seçimlerini bir beka meselesi olarak gördüğünü sözlerine ekleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“14 Mayıs seçimlerini bir beka meselesi olarak görüyorum”
“14 Mayıs seçimlerini bir beka meselesi olarak görüyorum. Şu anda aday ve ittifak önümüzde ‘Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakacağız’, FETÖ ve PKK bağlantılıları da iade edeceğiz’ diyor. .Bu kişilerin bakanlığa dönmesi hayati değil mi?HDP ve PKK’lılar asırlık devlet anlayışını değiştireceklerini söylüyorlar.” Hayatta kalmamız için bu önemli değil mi? Rusya’ya yaptırım uygulayacağız diyorlar. Devletimizin ekonomisi için önemli değiller mi? “Van’daki CHP mitingini gördünüz mü? Türk bayrağı var mıydı? Demirtaş’tan ayrılacağız diyor, Selahattin Demirtaş ile Öcalan arasında fark var mı?”

Şimdi F-35’lere geri dönün demiyoruz, paramızı verin diyoruz.
F-35 projesi sorulduğunda Çavuşoğlu, “Hemen F-35’e dönelim” dedi. “Paramızı verin” demiyoruz. Biz kendi milli savaş uçaklarımızı ürettiğimiz için söylüyoruz.” yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, F-16 almak istediklerini ve tüm müzakerelerin sonuçlanmasına rağmen ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ABD Kongresi’ne resmi bir tebligat yapmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, ABD’nin CAATSA’sının (Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası) Türkiye’yi F-35 programından çıkardığını hatırlatarak, “(S-400) ‘Kontrolünü bize verin, araştıralım.’ Egemenliğimizi doğrudan etkileyen tekliflerde bulundu. Kabul etmedik.’

Çavuşoğlu, NATO’dan hava savunma sistemi talep ettiklerini de belirterek, “Bize hava savunma sistemi lazım, siz nasıl yerine getireceksiniz” diyoruz. “Bir Patriot teklifi yap.” diyoruz. Dilinin ucuyla söylüyorsun, resmi değil. “Kongre’den herhangi bir garanti alamıyoruz.” diyorsun.” dedi.

“Türkiye’nin uluslararası arenadaki rolünü özellikle son 5 yılda herkes çok iyi görmeye başladı”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun diğer açıklamaları şöyle: “Dünyanın en zengin ülkesinden en fakir ülkesine ulaşan ve gıda krizini önleyen tahıl mutabakatını Sayın Cumhurbaşkanımız yürütmüştür. BM (Birleşmiş Milletler) bunu zaten kabul ediyor. ve özellikle son 5 yılda Türkiye’nin uluslararası arenadaki rolünü herkes çok iyi görmeye, yani güçlü ve istikrarlı bir Türkiye ile güçlü ve vizyoner bir liderin önemini anlamaya başladı.”

The Economist’e yanıt verdi
“Dünya zor bir dönemden geçiyor. Dünyada güçlü ve istikrarlı bir liderin önemi anlaşıldı. Gördün. Erdoğan suçlanınca geri teper. Bu seçim döneminde eskisi gibi bir müdahale yok. Ama yine de kendine hakim olamıyorsun. Türkiye’yi şekillendiremezsiniz.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın