Sudan’da çatışmalar ateşkes ve müzakerelere rağmen devam ediyor

Blogger
Blog
TBlog

Hartum’un kuzeyindeki Bahri kentinin Şambat ve Halfaya ilçelerinde taraflar arasında çatışma çıktı.

Şiddetli patlamaların ve yoğun silah seslerinin duyulduğu mahallelerde savaş uçakları ve uçaksavar silahlarının sesleri de duyulabiliyordu.

Görgü tanıkları, başta devrik Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir döneminden kalma üst düzey askeri ve güvenlik güçleri olmak üzere, muhalefet olarak gördükleri generaller ve üst düzey polis yetkililerinin evleri aranarak tutuklanan HDK’lıların olduğunu iddia etti.

Görgü tanıkları ayrıca orduya ait savaş uçaklarının, HDK konuşlu olduğu ve oradaki yakıt tanklarını kullandığı gerekçesiyle Bahri kentindeki bazı fabrikaları bombaladığını iddia etti.
Bombalanan siteler arasında önde gelen iş adamı Usame Davud’a ait bir kok fabrikası olduğu ortaya çıktı.

HDK, bir general ve 130 askerin teslim olduğunu iddia etti
Sudan ordusundan yapılan açıklamada, “isyanı bitirmek için bir onur mücadelesi verildiği” belirtilirken, vatandaşlara çatışma bölgelerinden uzak durmaları ve çevredeki mühimmatlarla temastan kaçınmaları istendi.

HDK’dan yapılan açıklamada, başkentte Ordu Genel Komutanlığı çevresinde başlatılan kuşatma sonucunda biri tümgeneral rütbeli subay olmak üzere 130 askerin çevik destek güçlerine teslim olduğu ileri sürüldü.

Sudan Kurtuluş Hareketi birlikleri Darfur yolunda
Darfur bölgesi Devlet Başkanı ve Sudan Kurtuluş Hareketi lideri Mini Arko Minawi, güçlerinin ülkenin batısında Çad ile sınır komşusu olan Darfur bölgesine doğru yola çıktığını duyurdu.

Minawi, Facebook hesabındaki video gönderisinde güçlerinin nereden geldiğinden ve neden Darfur’a taşındığından bahsetmedi.

Ekim 2020’de dönemin hükümetiyle barış anlaşması imzalayan ve 5 eyaletten oluşan Darfur bölgesindeki en büyük silahlı hareketlerden birine liderlik eden Minnawi, 15 Nisan’da ordu ile HDK arasında çıkan çatışmalarda tarafsız kaldı.

Sudan tarafının Cidde’deki müzakerelere destek beyanı
Eski iktidardaki Özgürlük ve Değişim Güçleri (ÖDG) koalisyonu ve Devrimci Cephe, Suudi Arabistan’da ateşkese varılması ve vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için yürütülen müzakerelere destek açıklaması yaptı.

ÖDG ve Devrimci Cephe, ateşkese sıkı sıkıya uyulması ve yardımların aksatılmaması çağrısında bulundu.

Suudi Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan ve ABD’nin Sudan’daki tarafları etkili bir ateşkes aramaya, genişletilmiş müzakereler için bir zaman çizelgesi belirlemeye ve acil insani yardımın ulaştırılmasını kolaylaştırmaya çağırdığı belirtildi.

Açıklamada, Cidde’deki görüşmelerde Sudanlı tarafların “halkın acılarını hafifletmek ve temel hizmetleri eski haline getirmek için insani yardımın sağlanması için bir güvenlik anlaşması imzalama sorumluluklarını yeniden teyit ettikleri” belirtildi.

Sudan Ordusu ve Hızlı Destek Güçleri (HDK) temsilcileri, 6 Mayıs’ta Cidde kentinde ön görüşmelere başlarken, dün devam eden görüşmelerin önümüzdeki günlerde de devam edeceği belirtildi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma
Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerini desteklemek amacıyla 2013 yılında kurulan HDK’nın Sudan’a tam olarak müdahil olmasını öngören “Askeri Güvenlik Reformu” konusunda son aylarda yaşanan tartışma, Nisan sabahından bu yana hararetli bir çatışmaya dönüştü. 15.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı dağıtma ve “devlet karşıtı isyancı güç” ilan etme kararı aldığını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), devam eden çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 551’e yükseldiğini, 4 bin 926 kişinin de yaralandığını bildirdi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın