YENİ’de İslam hukuku diplomalı öğrencilerine yönelik sempozyum düzenlendi

Blogger
Blog
TBlog

Sempozyumun açılış konuşmasını YENİ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Doç. Necmeddin Güney, şubat ayında açıklanan sempozyuma 42 başvuru olduğunu, 14’ü Konya dışındaki üniversitelerden, 11’i Konya’daki üniversitelerden yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden olmak üzere 25 ders verilmesine karar verildiğini söyledi.


iş arkadaşı Güney, uzaktan ve yakından katılan tüm konuşmacıları ağırlayarak sempozyumun düzenlenmesine katkılarından dolayı Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığına ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğüne teşekkür etti.

Başarılı öğrenciler maddi ve manevi olarak desteklenmelidir.

Dekan Prof.Dr.Kamil Güneş ise kelam ilminin insanın iman boyutunu anlamaya ve Allah ile kul arasındaki ilişkiyi anlamaya, fıkıh ilminin ise insanın içindeki sorunları anlamaya çalıştığını açıklıyor. İlahiyatta başarılı olan öğrencilerin İslami ilimlerde maddi ve manevi olarak desteklenip teşvik edildiği, insanların ve toplumun ihtiyaç duyduğu litürjik ve hukuki boyutlar

Bu yüz yüze sempozyum çok anlamlı.

Sosyal bilimler alanında lisansüstü öğrencilere yönelik etkinliklerin sayısının çok sınırlı olduğuna dikkati çeken Rektör Yardımcısı Prof. Birçok yönden, çevrimiçi etkinlikler yüz yüze toplantıların yerini almaz. Fakültemizi ve İslam Hukuku Anabilim Dalı’nı yüz yüze sempozyum yaptıkları için tebrik ediyorum.”

Geçmişten günümüze İslam hukuku

Sempozyumdaki online konferansta ise genç katılımcıları selamlayan Prof.


Karaman, İslam hukukçularının hem klasik fıkıh ilmine hem de güncel sorunlara, hukuki, teknik ve ekonomik gelişmelere aşina olması gerektiğini anlatarak, aksi takdirde “fıkhın bir vadide, hayatın diğerinde kalması” riskinin bulunduğunu kaydetti.

İslam Hukukçusunun Kuran ve Sünnete Yaklaşımı

Karaman, ictihad, taklit ve ittiba gibi eleştirel kavramları değerlendirerek, öğrencilik yıllarında konuya yönelik aşırı tutumlardan örnekler vererek, İslam savunucusunun Kur’an ve Sünnet’e nasıl dengeli bir şekilde yaklaşması gerektiğini anlattı.

Elmalılı Hamdi Yazır, ictihad müessesesinin sağlıklı ve doğru bir şekilde tatbik edilmesi durumunda, fıkhın Müslümanların karşılaşacağı tüm sorunlara çözüm üretebilecek kapasite ve potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

İki gün ve 6 oturumda gerçekleşen, YDÜ İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Prof. Dr.’nin katıldığı sempozyum en kısa sürede başlayacak.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın