Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy oranı yüzde 52-53.

Blogger
Blog
TBlog

Bakan Çavuşoğlu, katıldığı TV programında gündemi değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

Çavuşoğlu, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanacağını tahmin ederek, oy oranının yüzde 52-53 olacağını belirtti.

Çavuşoğlu, gurbetçi Türklerin oy kullandığı bazı ülkelerde terör örgütü PKK yandaşları tarafından sandık merkezlerine yönelik provokasyonlar yapıldığını, ardından güvenlik tedbirlerini artırdıklarını anlatarak, ilgili ülkeleri bu provokasyonlara karşı önlem almaları konusunda uyardı.

Çavuşoğlu, Suriye’de Türkiye, Rusya, İran ve Esad rejimi arasında 10 Mayıs’ta Moskova’da dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilecek dörtlü zirve toplantısına ilişkin olarak, bu toplantının Suriye’ye ve Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönüşlerine odaklanacağını ve hazırlıklar yapılacağını bildirdi. konuların tartışılması için gerekli zemin.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde geri getirilmesi gerektiğini ve bu konuda kararlı olduklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, 550 bin Suriyeli sığınmacının Türkiye’nin terörden kurtardığı kuzey Suriye bölgelerine geri döndüğünü hatırlatarak, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile Esad rejimi ile iş birliğine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Suriyeli mültecilerin mümkün olduğunca kademeli, insani ve planlı bir şekilde ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Esad rejiminin daha önce Suriyelilerin dönüşü için af çıkardığını hatırlatan Çavuşoğlu, bu iade sürecinin BM ile iş birliği içinde ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirterek, “Rejim genel olarak Suriyelilerin geri dönmesini istiyor ama ister istemez geri dönsün” dedi. Suriyelilerin can güvenlikleri artı geri dönüş ihtiyaçları şu anda karşılanıyor, yönetimin şu anda fazla bir bütçesi yok. “Derece verdi.

“Türk milletini bilseler, bu tür manşetlerin, talimatların ters tepeceğini bilirlerdi”
Çavuşoğlu, seçimden sonra tekrar bakan olup olmayacağı sorusuna, dış politikaya toplumun her kesiminden ilginin geldiğini söyledi:

“Hayatımda hiç böyle hesaplar yapmadım. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanlığına aday olurken bir hesap yapmıştım. Orada hiçbir zaman cumhurbaşkanlığı kazanamadığımızı gördüm. Zaten oradaki cumhurbaşkanları bizden fazla yok, Türk yok, bizim cumhurbaşkanımız başbakandı (Recep Tayyip Erdoğan).

Çavuşoğlu, 14 Mayıs seçimiyle ilgili dış basında çıkan haberleri “aptalca” ve “akılsızca” olarak nitelendirerek, “Türk milletini tanısaydınız, bu tür manşetlerin, bu tür talimatların geri tepeceğini bilirdiniz” dedi. Milletimiz her zaman hürriyetten ve istiklalden yana olmuştur. Atatürk’ün dediği gibi bağımsızlık kaderimizdir. kullanılan cümleler.

Çavuşoğlu, “dışarıdan şekillenen siyasete” direnişin de bir enstrüman olduğunu, dışarıdan yardım beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Muhalefet Rusya’ya karşı yaptırımlara başlayacağız diyor. Avrupa aferin desin vs. Biz zaten güçlü bir NATO üyesiyiz, orada galip gelmek için böyle bir politikaya ihtiyacımız yok” ifadesini kullanarak şunları kaydetti:

“Bunun bize ne faydası var? Antalya’nın turistler için bir avantajı var mı? İhracatımız için bir avantaj var mı? Doğal gazımızın neredeyse yüzde 45’ini Rusya’dan alıyoruz, bize bir faydası olur mu? Başkalarının yönlendirdiği bu tür politikalar Türkiye’nin de çıkarınadır. Batıdan, dışarıdan Türk siyasetine yön vermeye çalışanların da, alet olanların da maksadını biliyoruz.”

Çavuşoğlu, yabancı basının Türkiye’deki seçimlerle ilgili manşetlerine ve birinci sayfalarına ilişkin olarak, “Çünkü Cumhurbaşkanımızdan rahatsızlar. Türkiye daha bağımsız ve özgür. Savunma sanayinde SİHA’larımızın hepsi, KAAN, TCG Anadolu gemilerimiz, Atak 2’lerimiz, hepsi Kızılelma tabii ki dost. Güven varken düşmana da korku aşılar bilirsiniz. isminde.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinin bazı paydaşların tahıl anlaşmasına ilişkin planlarına müdahale ettiğini belirterek, Türkiye’nin çıkarlarını korumak için sahada ve masada atılan adımlardan da endişe duyduğunu kaydetti.

Türkiye’de cumhurbaşkanının şiddetle, darbelerle, post-modern darbelerle değil, vatandaşın oylarıyla seçildiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Onlara diktatör demek de muhalefeti de aynı şekilde yönlendirmek doğru değil. Macaristan’da da denediler.” ifadesini kullandı.

Yunanistan’da seçimler
Yakın gelecekte Yunanistan’da seçimlerin yapılacağını hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin seçimlerinde Yunanistan’ın iç siyaset malzemesi olarak kullanılmadığını vurguladı.

Yunanistan’da ilk kez bu seçimlerin iç siyaset malzemesi olarak kullanılmadığını kaydeden Çavuşoğlu, “Bu da iyi bir şey. Birçok Avrupa ülkesinde siyasetçiler, mevcut basına göre çok daha temkinli davranıyor. Bu tür söylemler geçmişte de geri tepti Yunanistan’da tabii ki seçim… Nitekim iktidar ve muhalefetin doğrudan Türkiye’yi hedef almaması, yani olgun bir şekilde yaşaması olumlu. kullanılan cümleler.

Yunanistan’da bir TV programcısının her gün Türkiye’nin ürettiği İHA’lardan ve kırmızı elmalardan bahsettiğini kaydeden Çavuşoğlu, bunun dışında herhangi bir manşet konuşması veya söyleme rastlamadığını belirtti.

Çavuşoğlu, bu durumun normal olmadığını, önceki seçimlere göre normal olmadığını, bu kez daha sakin olduğunu açıklayarak, şöyle konuştu: “Olumlu havayı sürdürmek isteyebilir ama bu olumlu havanın sürmesi mümkün değil. , yıllardır var olan sorunları çözmedikçe.” ifadelerini kullanıyor.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın