ABD ile Çin arasında balon krizinden bu yana en üst düzey görüşme gerçekleşti

Blogger
Blog
TBlog

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin’in üst düzey diplomatı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dış İlişkiler Merkez Komisyonu ofisi müdürü Vang Yi ile bir araya geldi.

Beyaz Saray ve Çin’den yapılan yazılı açıklamalarda, Sullivan ve Vang’ın 10 ve 11 Mayıs tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya geldiği bildirildi.

Toplantı, Şubat ayında bir Çin yüksek irtifa balonunun ABD hava sahasına girmesinden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in planlanan Çin ziyaretini iptal etmesinden bu yana Washington ile Pekin arasındaki en yüksek diplomatik temas düzeyi oldu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, tarafların ABD-Çin ikili ilişkilerini etkileyen önemli konuların yanı sıra küresel ve bölgesel güvenlik konuları, Rusya-Ukrayna savaşı vb. Tayvan Boğazı’nın iki yakası.

Açıklamada, tarafların, Kasım 2022’de Endonezya’da düzenlenen G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bir araya gelmesiyle varılan anlaşma doğrultusunda stratejik iletişim kanallarını sürdürme konusunda anlaştıkları belirtildi. .

Başkan Biden dün, Çin Devlet Başkanı Xi ile beklenen görüşmesinde “ilerleme kaydedildiğini” söyledi.

Çin’in toplantıya yaptığı açıklamada, tarafların Çin-ABD ilişkilerinin önündeki engelleri kaldırmak ve istikrarı sağlayarak bozulmasını önlemek için görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.

Açıklamada, iki yetkilinin Asya-Pasifik bölgesindeki durum, Ukrayna krizi ve diğer uluslararası ve bölgesel ortak kaygıları değerlendirdiği belirtilirken, Wang’ın Çin’in Tayvan konusundaki tutumunu yinelediğine dikkat çekildi.

Açıklamada, tarafların her iki ülkenin üst düzey diplomatları ve güvenlik yetkilileri arasındaki bu stratejik iletişim kanalından yararlanmaya devam etme konusunda mutabık kaldıkları vurgulandı.

ÇKP’nin Wang Yi’den önceki dışişleri direktörü Yang Ciechi, Biden ve Xi arasında 2021-2022 telefon ve video konferans görüşmelerini ayarlamak için Zürih ve Roma’da Sullivan ile bir araya geldi.

Vang ve Sullivan’ın son görüşmelerinde Biden ile Xi arasındaki yeni temas için hazırlıkların yapıldığı tahmin ediliyor.

Şubat ayında yaşanan balon krizinin ardından ABD-Çin diplomatik ilişkileri koptu. ABD’nin Çin ile egemenlik çatışması içinde olan Tayvan ile ilişkileri, teknoloji alanında Çin’e getirdiği kısıtlamalar ve iki ülkenin dünya Ukrayna krizindeki farklı tutumları nedeniyle iki ülke arasındaki anlaşmazlıklar da var.

“Casus Balonu” Krizi.
ABD Savunma Bakanlığı 3 Şubat’ta Çin’e ait olduğu iddia edilen bir keşif balonunun ABD anakarası üzerinde yüksek irtifada uçtuğunu ve Montana eyaletinde nükleer savaş başlıkları ve uzun menzilli füze depoları da dahil olmak üzere bazı hassas askeri tesislerin üzerinden geçtiğini bildirdi.

Çin, balonun ülkenin meteorolojik araştırma amacıyla kullanılan sivil uçaklarından biri olduğunu ve rüzgar tarafından sürüklendikten sonra sınırlı kontrol kabiliyeti nedeniyle yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiğini iddia etti.

Çin’in açıklaması Washington’u tatmin etmedi ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çin’e yapacağı ziyareti iptal ederken, balon 4 Şubat’ta ABD karasularında bir ABD askeri savaş uçağı tarafından düşürülürken, balon Atlantik Okyanusu üzerinde yükselirken, ABD’nin emriyle düşürüldü. Başkan Joe Biden. .

Pekin hükümeti, ABD’yi “sivil insansız hava araçlarına şiddetle müdahale ettiği” için protesto etmişti.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın