Birleşmiş Milletler, Karadeniz Tahıl Girişimi’ni desteklemek için tüm taraflarla yakın bir şekilde çalışmaya devam edecek.

Blogger
Blog
TBlog

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Karadeniz Tahıl Girişimi’ne dikkat çekerek, Birleşmiş Milletler’in girişimi sürdürmek ve tam olarak uygulamak için tüm taraflarla yakın çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Griffiths, BM’den yaptığı açıklamada, İstanbul’da Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakan yardımcılarının katıldığı Karadeniz Tahıl Girişimi toplantısında konuştu.

Griffiths, bu girişimin küresel gıda güvenliği açısından önemini yineledi ve girişimin başlamasından bu yana Ukrayna’dan 30 milyon tondan fazla tahıl ve gıdanın güvenli bir şekilde ihraç edilmesini sağladıkları için ilgili tarafları tebrik etti.

Togliatti-Odessa amonyak boru hattının yeniden başlatılması, anlaşmanın uzatılması ve istikrarlı operasyonlar için Ortak Koordinasyon Merkezi’nin geliştirilmesi gibi birçok konunun ele alındığı toplantıda Martin Griffiths, Rusya’dan yapılan gıda ve gübre ihracatının önemli katkısını kabul etti.

Griffiths, Birleşmiş Milletler’in girişimi sürdürmek ve tam olarak uygulamak için tüm taraflarla yakın çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Türkiye, dün ve bugün İstanbul’da Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Birleşmiş Milletler ile ikili ve çok taraflı toplantılara ev sahipliği yaptı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, yazı dizisi ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Proksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın