Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerin sorularını yanıtladı

Blogger
Blog
TBlog

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

İyiyiz, iyi gidiyoruz. Katılım muhteşemdi. Diğer insanların katılım sayıları hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek, o kadar heyecanlanırız. kareler konuş. Ben anketlere inanmıyorum, meydanların dili ne olursa olsun bizim için çok önemli.

Sorunun doğası merak uyandırıyor. Selo, Diyarbakır’da 51 Kürt kardeşimizi katleden bir teröristtir. Demokrasiye karşı hiçbir şey yoktur. Şu anda terör eylemi yapmaktan hapiste. Fikri veya siyasi bir suç değildir. Sokaklarda kollarını sallayarak mı yürüyor? Bedelini ödemek zorundadır. Şu anda yapılan da bu, aldığı ceza bunun sebebi. Kemal Bey çıkaracak. Erdoğan görevde olduğu sürece bedelini ödemeye devam edecek.

“Gazetecilikle alakanız yok”
İddia edildiği kadar cezaevinde gazeteci yok. bunlar yalan Talepte bulunanlara listeyi verin diyoruz. Zanlılardan ikisi HDP milletvekili adayı oldu. Hatta zaman zaman Başsavcıya şunu söylüyorum: Bu ifadelerin ne kadar doğru olduğunu araştırın. Yalan söylerler. Adını koysunlar, işimize bakalım.

Manevi bir suçtan hapsedilmiş bir başkanım. 4 ay 10 gün cezaevinde kaldım. Ben belediye başkanıyken cezalandırıldılar. MEB kitabında bir şiir okudum. Ben kimseyi öldürmedim. Selo’nun yaptığını ben yapmadım. Bu şiir Ziya Gökalp’e aitti. bedelini ödedin. Ziyaretçilerimin sınırı yoktu. İstanbul’u çöplükten, çukurdan, susuzluktan kurtaran belediye başkanı olarak İstanbul’da sayılıyordu.

Çıktıktan sonra partimizi kurduk ve ilk seçimde iktidara geldik. Gazeteciler açısından her cezaevinde kaç basın mensubu olduğunu bilelim. Birçoğu hırsızlık gibi suçlardan cezaevinde. Gazetecilikle alakaları yok.

“CHP, IMF yetkilileriyle kapalı kapılar ardında görüştü”
“Ulus İttifakı ekonomi ekibi kim?” diye düşündüğümde, bunlar belirli adamların isimleri değil. CHP, IMF yetkilileriyle kapalı kapılar ardında görüşüyor. İYİ Parti’den birileri yanlarında. Müzakerelerden sonra hükümetin IMF’den kredi çekmesi gerektiğini söylüyorlar. Ben Kılıçdaroğlu muyum? Tefeciden ödünç almak mı? Tefeciden borç alınca adamı gömerler.

Öz kaynaklarımızla oradayız. Tefecilere ihtiyacımız yok. Elimizi eteğimizi keseli 10 yıl oldu. Savunma, güç ve Karadeniz gazını çıkardık. Vatandaşımızın doğalgaza ihtiyacı olmadan kendi gazımızı kullanmaya başladık. Umarım seçimden sonra süreç farklı bir şekilde gelişir. Gabar’daki petrol çok önemlidir. Bu bizi daha güçlü kılıyor. Yurtdışında ciddi bir gaz ve petrol ihtiyacımız olmayacak. Petrol kuyusuna Aybüke hocanın adını verdik.

“Bunlar sözle değil icraatla yapılır”
TCG Anadolu da bizim için önemli. Öte yandan Akıncı, Kızılelma ve SİHA’lar da önemli. Cahil insanların fiyat dalgalanmalarına neden olduğu açıktır. Patates-soğan 10-15 liraya düştü. Bunu nasıl açıklayacaksın? Seçimden sonra temyize gitmek şartıyla onları yargıda terleteceğiz. Milletimi bu şekilde sömürmelerine izin vermeyeceğiz.

Verilen sözleri inandırıcı buluyor musunuz? Her şey yalanlar üzerine kurulu. Eğitim, sağlık, ulaşım, tarım ve enerji alanlarında neler vaat ediyor? Örneğin taahhütlerde 10 belediye listeleniyor. Burada söylediklerinden ne çıkardılar? Ben belediye başkanıydım. Haliç’i temizledik. Tamamen kokusuzdu. Bu arada Haliç Kongre Merkezi’ni de yaptık. Bu işler sözle değil icraatla yapılır.

Külliye bizim yapıp bitirdiğimiz bir yer. 24 saat gençlerimizin emrinde. Burada kek, çorba, çay ve kahve ücretsizdir. Aynısını Rami’de de yaptık. Rami’de çok şaşırtıcı. İstanbul’un en büyük kütüphanesi yaptık. Tıpkı buradaki gibi dolup taşıyor. Kültür sanattan bahsediyorsak Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Merkezi’ni yaptık.

Cumhurbaşkanlığı’nın çok büyük bir kongre merkezi var. Uluslararası ve kendi toplantılarımızın gerçekleştiği yer burasıdır. Kültür adına adım atmazsanız bu ülke kültürsüzdür, şah damarı yoktur. Ülke ittifakı savunma sanayiine karşı olduğunu söylüyor. Direnç olacak mı? TCG Anadolu ile dünyaya mesaj gönderdik. Barbaros Hayreddinler’i seçimden sonra büyük bir atılım yaparak masmavi denizlerde güçlendireceğiz.

“Kızılay Çadır Satamaz”
Bu sorun beni gerçekten rahatsız etti. Kızılay böyle bir çadırın satışı ile uğraşamaz. Bu hatayı bir an önce düzeltmesi gerekiyor. Kızılay’ı özellikle çadır üretiminde daha aktif olmaya teşvik ettik. Kızılay’ın çadır konusunda en ufak bir sıkıntısı olmasın.

Moloz kaldırma işi de dahil olmak üzere bu işi büyük ölçüde tamamladık ve artık köy evlerini devralmaya başladık. Şimdi hızlı kalıcı evler inşa ediyoruz. İnşaatla birlikte devir teslim törenlerinin başında vatandaşlarımızı daha da rahatlatacağımıza inanıyorum.

“LGBT’ye asla olumlu bakamayız”
Bunu ayrıştırıcı kavramıyla açıklarsak yanılıyoruz. Değer yargılarımızda aile kurumu çok değerlidir. Ailen güçlü değilse bu memlekette millet çabuk yıkılır. Yaklaşımımız orada.

LGBT, aile kurumuna sokulan bir zehirdir. Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan bir ülke olarak kabul edemeyiz. Ailenin lütfu olan anayasa değişikliğini hayata geçirdik. Eh, bu konudaki değer yargılarımız dahilinde, LGBT’ler hakkında asla olumlu olamayız. Bu dinimizin gereği olduğu için buradan özür dileyemeyiz.

“Gönüllü dönüş süreci başladı”
Bu konuda herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan bir ülke olarak terör örgütleriyle savaş nedeniyle yaşam mücadelesi veren Suriye halkı var. Şimdiye kadar Suriye’nin kuzeyinde 100.000’den fazla ev inşa ettik. Bu nedenle yavaş yavaş konutlara göç etmeye başladılar.

“Geldiğimde ülkesine gönderirim” zihniyetine inanmıyorum. Bu zalimlik olurdu. Yurtlara gönüllü dönüş süreci başlamıştır. CHP’lilerin de açıkladığı gibi okullarda sıfır tolerans var. Vatandaşlık alan ve sınavı geçen herkes tüm yerler için geçerlidir. Doktoru var, mühendisi var. Onları kapıya koyamayız. Aralarında sorun çıkaranlar varsa bedelini güvenlik güçlerimiz ödeyecektir.

“Anneme çok düşkündüm”
Burada kadınlar çoğunlukta. Kimisi anne, kimisi anne adayı. Annemi çok sevdim. Fırsat buldukça ayak tabanlarını öpmeye çalıştım. Annem ayaklarını sürürdü. Ayaklarının altındaki gökyüzünü koklamama izin ver. Ağlamaya başlayacaktı. Nesli bu noktaya getirmek çok önemli. Anne çok önemlidir. Burada kurum olarak aile bizim için çok önemli. Anne. Hiçbir şey paha biçilemez. Sen çok önemlisin.

Dış güçlerin dışlanması mümkün değildir. Dik durursan ve iyi bir diploman varsa dış güçler sana farklı bakar. Bundan sonra farklı adımlarımızı görebilirsiniz.

Detaylar aşağıda…


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın