Şimdiye kadar keşfedilen en büyük kozmik patlama

Blogger
Blog
TBlog

BBC haberine göre gökbilimciler, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Zwicky tesisi tarafından 2020 yılında kaydedilen ve parlaklığı üç yıldır süren patlamanın tüm zamanların en büyük kozmik olayı olduğunu iddia ediyor.

Southampton Üniversitesi Dr. Philip Wiseman, kaydedilen patlamanın parlaklığının uzun sürmesi nedeniyle geçen yıl kendisinin ve ekibinin ışığı analiz ettiğini ve patlamanın 8 milyar ışıkyılı uzaklıkta olduğunu hesapladığını söyledi.

doktor bu kadar parlak ve uzun ömürlü bir ışığın henüz bilimsel literatürde bulunmadığını vurguladı. Wiseman, sonuçlara “son derece şaşırdıklarını” kaydetti.
Çoğu süpernovanın ürettiği parlaklığın yok olmasının birkaç ay sürdüğünü vurgulayan Wiseman, “Parlaklığın iki yıldan fazla sürmesine çok şaşırdık” dedi.

doktor patlamanın büyük olasılıkla Güneş’in kütlesinin binlerce katı gaz bulutlarının bir kara delik tarafından yutulmasından kaynaklandığını açıkladı. Wiseman, söz konusu olayın uzaya şok dalgaları gönderdiğini ve kara deliği çevreleyen aşırı ısınmış gaz bulutunun kalıntılarının da halka şeklinde bir parıltıya neden olduğunu söyledi.

Wiseman, “Son derece nadir olsa da, bu olaylar galaksilerin merkezlerinin zaman içinde nasıl değiştiği konusunda kilit süreçler olacak kadar enerji üretebilir.” Dedi. ifadesini kullandı.

Wiseman, ekibinin patlamayla ilgili daha detaylı bilgi almak için çalıştığının altını çizerek, önümüzdeki yıllarda devreye giren gelişmiş teleskopik sistemlerle benzer olayların daha kolay tespit edilmesini umduğunu söyledi.

BBC’ye konuşan İngiliz Kraliyet Astronomi Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Robert Massey, daha önce hiç bu büyüklükte bir olay yaşanmadığını belirtti.

Dr. Massey, araştırmaların uzayda benzer boyuttaki patlamaları tespit etmeye başlayacağını ifade ederek, “Evrendeki tek olay bu olsaydı şaşırırdım” sözlerinden söz etti.

Araştırmanın sonuçları İngiltere’deki Royal Astronomical Society’nin Monthly Notices of the Royal Astronomical Society adlı yayınında yayınlandı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, yazı dizisi ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Proksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın