Terör örgütü PKK üyeliğinden tutuklanan İBB çalışanının yargılandığı davada açıklama geldi.

Blogger
Blog
TBlog

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Şafak Duran ve avukatları katıldı.

Duruşmada görüşünü açıklayan savcı, 2014 yılında polise Duran’ı anlattı: “2014 yılında PKK’ya katılan Şafak Duran, Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencisiydi. Şimdi kampüste yürüyor.” Bir ihbar aldığını söyledi.

Açıklamada, sanık Duran’ın 3-4 aydır cep telefonu kullanmadığı için makul bir açıklama yapmadığı tespit edildi. Duran’ın fotoğraflarının terör örgütü PKK’ya ait kamplarda çekildiği de belirtilirken, bu konuda şüpheye yer kalmadı.

Görüşte, Duran’ın üniversitede okurken 10 Haziran 2014’teki final sınavına girerken, 11 Haziran 2014’teki diğer sınava da girmediği ve örgüte katılan teröristleri eğitmek için gittiği kaydedildi.

Sanığın 2014 yazında yurt dışına çıkarak yasadışı yollardan PKK’ya katıldığının belirtildiği açıklamada, örgüt içinde “Diren Amara” takma adını kullandığı ve kendisine olduğu gibi örgütten aldığı emir ve talimatlara uygun hareket ettiği vurgulandı. terör örgütüyle organik bağları var.

Açıklamada, sanık Duran’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Açıklamanın ardından Sanık Duran söz alarak savunması için süre istedi.

Yargı, ön kararını açıklayarak sanıklar ve avukatlarına rapora karşı savunmaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

davanın tarihi
İBB’de sosyal hizmetler uzmanı olarak çalışan Şafak Duran (30), PKK faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında üyelerden alınan belgelerle İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin elinde. 2016 yılında Şırnak kırsalında terör örgütü. Uzun namlulu silahla çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkınca harekete geçti.

Üsküdar’da İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Anadolu Yakası Sosyal Yardım Birimi’nde çalışan zanlı, 27 Nisan 2022’de polis ekipleri tarafından tutuklandı.

Cumhuriyet savcılığının ifadesine göre, zanlı tutuklanma talebiyle nöbetçi hakime sevk edildi. Sevk yazısında, FY kod adlı Roza Amed ve CK kod adlı Hozan Serhat hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. etkin pişmanlık hükümlerine göre 2021 yılında yürütülen operasyonel çalışma kapsamında ifadeleri alınan Dr. .

Şafak Duran’ın bu süreçte partililerin belgeleri üzerinde yapılan deşifre çalışmaları sonucunda hakkında yapılan açıklamalara ilişkin tespitler sonucunda cezaevine girdikten sonra 19 Ocak 2021’de serbest bırakıldığı bilgisini içeren yazıda Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2016 yılında yapılan ön soruşturmada örgüt üyelerinin fotoğraflarına el konulduğu belirtildi.

Haberde, “İstanbul İl Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nın zanlıya ait olduğu düşünülen fotoğraf üzerinde yaptığı inceleme sonucunda, aynı kişi oldukları ve zanlının ifadesinin ‘kurtulmak’ amaçlı olduğu belirlendi. Tüm bu bulgular ışığında suç söylendi.

İstanbul Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın