Çimento sektörü depremler nedeniyle değişime odaklandı

Blogger
Blog
TBlog

Birliğin haberine göre, “Türk Çimento” markası altında faaliyetlerine devam eden Türk çimento sektörü temsilcileri, Sapanca’da çimento sektörü çalıştayı düzenledi.

Çalıştayda, ihracat pazarları, sektör için fırsatlar ve engeller ile deprem felaketi başta olmak üzere yurt içi gelişmelerin sektöre etkisi gibi konular masaya yatırıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan ÇCSİB Başkan Yardımcısı Akçay, özellikle son bir yılda artan enerji maliyetleri nedeniyle sektörün bazı pazarlarda rekabet gücünün azaldığını belirterek, “Çünkü enerji yoğun bir sektör olduğumuz için bu Kendi enerjisini üreten ya da düşük maliyetle tedarik eden ülkelerin düşük fiyat politikalarıyla rekabet etmemiz kolay değil. Ancak bu yıl özellikle enerji sektöründe üretim maliyetlerinin düşmesi bu pazarlara yeniden hakim olmamızı sağlayacaktır. ” görüşünü bildirdi.

Akçay, makroekonomik ve jeopolitik gelişmelerin Türkiye çimento sektörü lehine olduğunu açıklayarak, navlunlardaki artışın Uzak Doğu’daki ihracatçıları olumsuz etkileyeceğini ve bu durumun ülkeye batı pazarlarında avantaj sağlayacağını söyledi.

Akçay, ABD’deki ekonomik gelişmenin emlak piyasasını olumlu etkileyeceğini düşündüklerine işaret ederek, “ABD şu anda en büyük ihracat pazarımız. Altyapıları ve endüstriyel faaliyetleri ile güçlü olmaya devam ediyorlar ve sektör olarak üzerimizdeki olumlu etkilerini özellikle 2024 yılından itibaren göreceğiz.” ifadesini kullandı.

“Fazla üretim kapasitemiz var”
Akçay, Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketi nedeniyle çimento sektörünün asıl görevinin iç pazar olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“İhracat bizim için her zaman büyük stratejik öneme sahip, ancak hem deprem bölgesindeki şehirlerimizin yeniden inşası hem de deprem bölgesindeki diğer şehirlerin dönüştürülmesi için çimento ihtiyacının karşılanması bu yıl ve önümüzdeki beş yılda ana hedefimiz olacak.” İç pazar talebinin karşılanması, ülkemize değer katmak demektir. “Bu, Türkiye için hayati önem taşıyan çimento ihracatımızın kesintiye uğrayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü sektörümüz yıllık 120 milyon ton üretim kapasitesine sahip. Sektör olarak yaklaşık 40 milyon ton üretim kapasitemiz var. Hizmet kalitemiz, ürün yelpazemiz ve dünya çapında sektörümüz açısından bunu yapacak güce sahibiz.”


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, dizi yazı ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın