Muharrem İnce için kullanılan oylar sayıldı mı? YSK beyannamesi

Blogger
Blog
TBlog

Türkiye, yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için sandık başına hazırlanıyor. Tarihlerinin en önemli seçimine hazırlanan vatandaşlar, dört adaya oy verecek. Ancak adaylardan Muharrem İnce, çekildiğini açıklayan bir açıklama yaptı.

Basın karşısına çıkan Muharrem İnce, “Özür dilemeyin, yapmazlarsa seçimi kaybederlerse bizi suçlarlar. Bu nedenle adaylıktan çekiliyorum. Bunu ülkem için yapıyorum. Her evden bir ev partisi oyu istiyorum.”

Ardından Muharrem İnce’ye verilen oyların geçerli olup olmayacağı soruldu. Yüksek Seçim Kurulu’ndan bu konuda net bir açıklama geldi. YSK’dan yapılan açıklamada oyların geçerli olduğu belirtildi.

YSK’dan Muharrem İnce’nin oyu ile ilgili açıklama
Yüksek Seçim Kurulu’nun, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çekildiğini açıklayan ve resmi talepte bulunan Muharrem İnce’nin oylarının geçerli olduğuna karar verdiği bildirildi.

YSK Başkanı Ahmet Yener, oy birliği ile alınan kararla; Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin geçerli olduğunu ve bu süreçte Muharrem İnce’ye verilen oyların geçerli olduğunu açıkladı.

Yener, YSK’daki görüşmede; 6271 Sayılı Kanunun 11. maddesinin geçerli olduğunu söyledi ve Muharrem İnce’ye verilen oyların geçerli oy olarak kabul edilmesi gerektiği sonucuna varıldı.

14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlerin Türkiye demokrasisine ve halkına hayırlar getirmesini temenni ederken, seçimlerle ilgili tüm tedbirlerin alındığını kamuoyuna bildirdi.

ikinci tura kalamaz
Sonuç olarak; 14 Mayıs’ta kullanılacak oy pusulalarında İnce’nin adı ve fotoğrafı yer alacak, yeni oy pusulası basılmayacak ve aldığı oylar geçerli sayılacak. İnce resmi istifa talebinde bulunursa 2. tura kalamaz ve seçilse bile görevini alamayacaktır.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, yazı dizisi ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Proksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın