Seçim propagandası özgürlüğü sona eriyor

Blogger
Blog
TBlog

Propaganda özgürlüğünü ve süresini düzenleyen 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 49. maddesi, propagandanın seçim gününden önceki 10’uncu gün sabahı başlayıp bir önceki gün saat 18:00’de sona ermesini öngörmektedir. seçim günü

Buna göre, seçime katılan siyasi partilerin siyasi propaganda yapma serbestisi saat 18.00’de sona erdi.

Seçim günü radyo istasyonları ve her türlü yayın organları yarın saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum veremez. YSK, saat 18:00’e kadar sadece seçimle ilgili haber ve duyuruları, saat 21:00’e kadar ise radyo ve tüm yayın organlarında yayın yapmaktadır.

Seçim günü saat 21:00’den itibaren tüm yayınlar ücretsizdir. YSK gerekli görmesi halinde yayın yasağını yarın saat 21.00’de kaldırabilir.

RTÜK yasakları geri çağırdı

RTÜK’ün internet sitesinden yapılan açıklamada, seçimden önceki gün saat 18.00’den sonra gerçekleşen tartışma programlarında gazeteci, akademisyen gibi aday olmayan kişilerin de bulunmasında sakınca bulunmadığı belirtildi.

RTÜK’ten yapılan açıklamada, mitinglerin Cumartesi saat 18.00’e kadar yayınlanacağı, seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve sonuçlarına ilişkin tahmin ve yorumların basına yansımayacağını, seçimle ilgili sadece YSK’dan gelen haberlerin yayınlanacağı belirtildi. gün 18:00 ile 21:00 arasında. Duyurular yayınlanabilir.

Açıklamada, “Seçim merkezleri kapandıktan sonra, yayın serbestisi olmaksızın seçim sonuçlarının açıklanması, gerçeğe aykırı bilgi verilmesi ve halkı yanıltmaya yönelik manipülatif yayınlar yapılması kesinlikle yasaktır” denildi. yayın yasağına uymamak.” ifadesi kullanıldı.

Seçim Günü Yasaklar

YSK’nın aldığı karara göre seçim günü saat 06:00’dan 00:00’a kadar alkollü içecek satışı yapılamaz, halka açık yerlerde alkollü içki bağışlamak ve içmek yasaktır. Oy kullanma süresi boyunca eğlence mekanları kapalı kalacak ve sadece eğlence mekanı olan restoranlarda yemek yenebilecektir.

Güvenliği ve düzeni sağlamakla yükümlü olanlar dışında hiç kimse silahlanamayacak.
Seçim günü saat 18.00’den sonra da oy kullanma yasağı ve kurallarına uyulması kaydıyla nikah kıyılabilir.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın