Görme engelliler özel şablonla oy kullandı

Blogger
Blog
TBlog

6 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Milletvekili Seçimi Kanunu ile görme engelli seçmenlerin “gizli oylama” esasına göre oy kullanmasına izin verildi. Bu düzenleme ilk kez 28. dönem cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde uygulandı.

Daha önceki seçimlerde bir aile ferdi veya akrabalık bağı yoksa başka bir seçmen aracılığıyla oy kullanan görme engelliler, artık tek başına ve refakatsiz olarak oy kullanabilecek.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Emin Demirci, bu yıl ilk kez şablonla oy kullanan görme engellilerden biri olarak yaşadıklarını anlattı.

Demirci, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bu yıl kendilerine farklı bir uygulama getirmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

“Derneğimiz başta olmak üzere birçok bağlı derneğin talebi üzerine bu yıl seçim kanununa böyle bir madde eklendi. Ayrıca bu şablona ilk kez oy verdim. Oy pusulasını şablona doğru yerleştirdiniz, hangi parti ya da cumhurbaşkanlığı, şablonun en üstüne oy vereceğiniz adayı girin. Mührü sandığın yan tarafındaki deliğe bastırıyorsunuz. Mühür tamamen oturmuş. Şablonun ana avantajı, sandıklarda daha az sorun ve karmaşa olması.”

“İmzalama sırasında bir imza şablonu da kullanıldı”
Demirci, görme engellilerin tek başına oy kullanabileceklerinin sandık kuruluna da bildirildiğini anlattı. Bulunduğu alanın dışına çıkmaması sağlanır.” Açıklamalarda bulundu.

Görme engellilerin oy kullanmalarını kolaylaştırmak için şablonlarda Braille alfabesine yer verilmesi gerektiğine işaret eden Demirci, “Yüksek Seçim Kurulu bundan sonraki seçimlerde kullanılacak şablonlarda Braille alfabesine yer vermeli. oy sandıkları gönderildi. En azından biz yapıyoruz.” Parmak deliklerini saymanıza gerek yok. Partilere veya cumhurbaşkanı adaylarına ayrılan delikli kısımlar biraz daha geniş” dedi.

Eksiklikler giderilirse bir sonraki seçimlerde daha iyi sonuçlar alınır” dedi.
Demirci, şablonların ideal olarak görme engellilere önceden dağıtılması gerektiğini ve her şablonun bir kişi tarafından kullanılması gerektiğini söyledi.

YSK’nın bu hizmeti geliştirmek için görme engelli kurum ve dernekleri ile yakın temasa geçmesi gerektiğine işaret eden Demirci, “Bu şablonları önceden alsak, sandığa gitmeden önce yaşadık, olmayacak” dedi. Ver.” Sandık başında vakit kaybı. isminde.
Görme engellilerin iradesini yardımsız ve bağımsız olarak sandığa yansıtabilmesinin güzel bir gelişme olduğunu kaydeden Demirci, “Perdenin arkasına geçip istediği partiye veya kişiye oy vermek güven veriyor” dedi. aynı zamanda siyasi yaşama katılma hakkını güvence altına alan bir uygulamadır. kusurlar Çözülürse önümüzdeki seçimlerde daha iyi sonuçlar alınacağını düşünüyorum.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın