Oy yasakları geçerli

Blogger
Blog
TBlog

Propaganda özgürlüğünü ve süresini düzenleyen 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 49. maddesi, propagandanın seçim gününden önceki 10’uncu gün sabahı başlayıp bir önceki gün saat 18:00’de sona ermesini öngörmektedir. seçim günü

Buna göre, seçime katılan siyasi partilerin siyasi propaganda yapma serbestisi dün saat 18.00’de sona erdi.

Saat 18.00’e kadar her türlü radyo ve yayıncı seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapamaz, 18.00-21.00 saatleri arasında ise sadece YSK seçimle ilgili haber ve duyuru yayınlayabilir. radyo ve her türlü yayın organlarında.

21:00’den sonra tüm yayınlar ücretsizdir. YSK gerekli gördüğü takdirde yayın yasağını saat 21.00’e kadar kaldırabilir.

RTÜK yasakları geri çağırdı

RTÜK’ün internet sitesinden yapılan açıklamada, seçimden önceki gün saat 18.00’den sonra gerçekleşen tartışma programlarında gazeteci, akademisyen gibi aday olmayan kişilerin de bulunmasında sakınca bulunmadığı belirtildi.

RTÜK’ten yapılan açıklamada, mitinglerin Cumartesi saat 18.00’e kadar yayınlanacağı, seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve sonuçlarına ilişkin tahmin ve yorumların basına yansımayacağını, seçimle ilgili sadece YSK’dan gelen haberlerin yayınlanacağı belirtildi. gün 18:00 ile 21:00 arasında. Duyurular yayınlanabilir.

Açıklamada, “Sandıklar kapandıktan sonra, seçim sonuçlarının açıklanması, yanlış bilgi verilmesi ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik manipülatif yayınların yapılması, yayın özgürlüğü olmadıkça kesinlikle yasaktır. Yayın yasağına uymayan kuruluşlara en ağır yaptırımlar uygulanacak.”

Seçim Günü Yasaklar

YSK kararına göre, Seçim Günü saat 06:00’dan 00:00’a kadar alkollü içecek satışı yapılamaz, halka açık yerlerde alkollü içki bağışlamak ve içmek yasaktır. Oy kullanma süresi boyunca eğlence mekanları kapalı kalacak ve sadece eğlence mekanı olan restoranlarda yemek yenebilecektir.

Güvenliği ve düzeni sağlamakla yükümlü olanlar dışında hiç kimse silahlanamayacak.

Seçim günü saat 18.00’den sonra da oy kullanma yasağı ve kurallarına uyulması kaydıyla nikah kıyılabilir.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın