Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 132 kişi daha Türkiye’ye getirildi.

Blogger
Blog
TBlog

Hartum’daki Türkiye Büyükelçiliği tarafından düzenlenen tahliye operasyonu kapsamında Hartum ve Medeni gibi birçok şehirden otobüslerle Port Sudan’a götürülen aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 132 kişi, Hartum’un gönderdiği “A400M” askeri tahliye uçağıyla evlerine döndü. Milli Savunma Bakanlığı.
15 Nisan’da başlayan çatışmalardan bu yana Türkiye, 2 binden fazla Türk vatandaşını ve 10’dan fazla ülkeden vatandaşını kara, hava ve deniz yoluyla tahliye etti.

Manisalı Himmet Özgür, bir yıl önce cin ustası olarak geldiği Sudan’dan çatışmaların şiddetlenmesi üzerine ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.

Özgür, “Çatışmalar nedeniyle güvenliğimiz için Türkiye’ye gitmeye karar verdik. Devletimiz bize yardım ediyor ve tahliyeler başladı. İşimden dolayı ilk iki tahliye için Türkiye’ye gidemedim. Şimdi Türkiye’ye gidiyorum.” “Aileme kavuştuğum için mutluyum. Devletimize teşekkür ederiz.” ifadesini kullandı.

Sudan’da 22 yıl otobüs işletmeciliği yapan Avni Yıldırım, “Şimdiye kadarki en şiddetli çatışmaların yaşandığı bir dönemde yaşıyoruz. Büyükelçiliğimiz vatandaşlarımızın tahliyesi için tüm imkanlarını seferber etmiştir. Onlara da araç sağladık.” Büyükelçimizin de desteğiyle Etiyopya ve Suudi Arabistan üzerinden vatandaşlarımız tahliye edildi. “Bugün Port Sudan’dan son tahliyemizi yapıyoruz. İnşallah sağ salim Türkiye’ye döner, çocuklarımıza kavuşuruz. Allah yardımcıları olsun.” diyenler kaldı. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
TSİ 23.00 sıralarında Port Sudan Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan uçak, sabah saatlerinde Antalya’ya indi.

Hartum’un merkezindeki insani durum kötüleşiyor
Sudan silahlı kuvvetleri arasında insani ihtiyaçların karşılanmasını ve yardım faaliyetlerinin kolaylaştırılmasını sağlayan Cidde Deklarasyonu ve yürürlükteki ateşkese rağmen, taraflar arasında özellikle başkent Hartum, kuzeydeki Bahri ve Umdurman kentlerinde şiddetli çatışmalar devam ediyor. batıda, silahlı kuvvetler ve Hızlı Destek Kuvvetleri.

Başkent sakinleri zor koşullarda evlerini terk ederken, bazı mahalleler tamamen boşaldı. Kalanlar ise sürekli elektrik ve internet kesintileri, su ve yiyecek sıkıntısı nedeniyle zor koşullarda yaşıyor.

Çatışma öncesi yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olan başkent, yaklaşık bir ay süren çatışmalarda ağır hasar gördü. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Ordu Genel Komutanlığı, Hartum Havalimanı, yollar, onlarca kamu ve özel tesis, ev ve altyapı ağır hasar gördü.
Özellikle, çatışmanın merkezindeki Hartum, Umdurman ve Bahri başkentlerinden kaçan Sudanlılar, ülke içinde daha güvenli buldukları kuzey ve doğudaki şehirlere yönelirken, kuzeyde Mısır, doğuda Suudi Arabistan ve Etiyopya üzerinden çıkış yapıyor. , batıda Çad ve güneyde Güney Sudan.

Uçuş yasağı 31 Mayıs’a kadar uzatıldı
Sudan Sivil Havacılık Otoritesi, insani yardım ve tahliye uçuşları dışında hava sahasını kapatma kararının 31 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyurdu.
15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasında çıkan anlaşmazlık son aylarda hararetli bir çatışmaya dönüşmüştü.
Dünya Sağlık Örgütü, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 604’e, yaralananların sayısının da 5 bin 127’ye yükseldiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler, Sudan’da 700 bin kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı: “Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle dördüncü haftada yaklaşık 200 bin kişi ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Giderek daha fazla insan güvenlik arayışıyla sınırı geçiyor” denildi.
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) yönetici direktörü Catherine Russell da Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 450.000 çocuğun yerinden edildiğini bildirdi.

Cidde Deklarasyonu
Sudan’da ordu ile HDK arasında yaklaşık bir aydır devam eden çatışmaya son vermek için Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde taraflar arasında yürütülen müzakereler sonucunda “Cidde Deklarasyonu” 11 Mayıs’ta imzalandı.

ABD-Suudi Arabistan arabuluculuğunda imzalanan açıklamada, Sudan ordusu ve HDK’nın sivillere zarar verecek her türlü saldırıdan kaçınacağı vurgulanırken, Sudanlıların çıkarlarının ön planda olduğu vurgulandı. İki taraf da.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın