Millet İttifakı partilerinden 39 aday CHP listesinden meclise girdi

Blogger
Blog
TBlog

Millet İttifakı’nın milletvekili sayısını artırmak için bazı illerde ortak milletvekili aday listesi üzerinde çalışan İYİ Parti ve CHP, milletvekili seçilme ihtimalinin düşük olduğu illerde fermuar modelini kullanıyor. olmuş. Her iki parti adayının da listede birbirini takip ettiği fermuar yöntemi, ağırlıklı olarak milletvekili sayısının 5 veya daha az olduğu Aksaray, Gümüşhane ve Çorum gibi küçük illerde uygulandı.
11 ilde CHP listesinden 17 İYİ partili isim yarıştı. Bu isimlerden sadece İstanbul 1’inci bölge 6’ncı sıradan aday gösterilen Ahmet Ersagun Yücel milletvekili seçildi.
Gelecek Partisi’nin 19 ismi 14 ilde CHP listesinden aday oldu. Bunlardan 10 aday Meclis’e girdi. Ankara’dan Mustafa Nedim Yamalı, Antalya’dan Serap Yazıcı Özbudun, Bursa’dan Cemalettin Kani Torun, Denizli’den Sema İpek Ün, İstanbul’dan Selim Temurci, İzmir’den İsa Mesih Şahin, Doğan Demir, Mustafa Bilici ve Konya’dan Hasan Ekici seçildi. Muğla’dan Selçuk Özdağ.

CHP listesinden seçilen Türkiye’de Değişim Partisi (TDH) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Erzincan Milletvekili oldu.

Sadullah Ergin TBMM’de
Ali Babacan liderliğindeki Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) 24 adayı CHP listesinden yarıştı ve 14’ü seçildi.

CHP listesinde yer aldığı için eleştirilen eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından Ankara’dan DEVA Milletvekili seçildi: Adana’dan Sadullah Kısacık, Ankara’dan İdris Şahin, Balıkesir’den Burak Dalgın, Gaziantep’ten Ertuğrul Kaya, İstanbul’dan Medeni Yılmaz , İzmir’den Mustafa Yeneroğlu, Evrim Rızvanoğlu, Elif Esen, Hasan Karal, Seda Kaya Ösen, Mersin’den Manisa Selma Aliye Kavaf, Mersin’den Mehmet Emin Ekmen, Tekirdağ’dan Cem Avşar.
Saadet Partisi’nden 24 adayın aday gösterildiği CHP listelerinden meclise girecek 10 aday ve seçim bölgeleri şöyle: Ankara’dan Mesut Doğan, Antalya’dan Şerafettin Kılıç, Bursa’dan Mehmet Atmaca, Hatay’dan Necmettin Çalışkan, Birol Aydın İstanbul’dan Mustafa Kaya, Bülent Kaya, Kayseri’den Mahmut Arıkan, Kocaeli’den Hasan Bitmez, Mehmet Karaman’dan Samsun’.
CHP listesinden Demokrat Parti’den (DP) üç isim milletvekili seçildi. 27. dönemde Ordu Milletvekili olan Cemal Enginyurt, CHP listelerinden geçtiği bu seçimde İstanbul, Haydar Altıntaş ve Mehmet Salih Uzun’a milletvekili oldu.

CHP listeleriyle seçime giren altı partiden 88 adaydan 39’u meclise girmeyi başardı.
Kesin olmayan oylama sonuçlarına göre CHP, 28. yasama döneminde yapılan milletvekili seçimlerinde toplam 169 milletvekili kazandı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın