TBMM’de ilk mesai yemin töreni

Blogger
Blog
TBlog

14 Mayıs’ta yapılan milletvekili seçimleri ile meclis yenilendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 28. yasama dönemi takvimi yemin töreniyle başlıyor.

Tüzüğe göre Genel Kurul kesin seçim sonucunun açıklanmasından sonraki üçüncü gün toplanacaktır. Yeni dönemin milletvekilleri, kürsüye alfabetik sırayla, seçim bölgesine ve ismine göre gelerek yemin metnini okuyacak.

Bakanlar için “yemin” formülü
600 milletvekili arasında cumhurbaşkanlığı kabinesinden 16 isim bulunuyor. Yeni dönemde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve 15 bakan milletvekilliği yapacak. Ancak bu isimler yemin ederken görevlerine devam edip etmeyecekleri gündemdeki soru oldu. AK Parti ise bakanlıkların hizmetlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması için ara formül geliştirdi. Söz konusu 16 isim yemin törenine katılmayacak.

Bakanlar, 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna kadar görevde kalacak ve yeni kabine kurulacak.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, yazı dizisi ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Proksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın