14 Mayıs seçimleri için rutin temyiz süreci devam ediyor

Blogger
Blog
TBlog

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim takvimine göre ilçe seçimlerinde, il seçimlerinde ve son olarak YSK’da sandık kurullarının karar ve tutanaklarına karşı itiraz hakkı bulunuyor.

Seçimin ertesi günü protokole itiraz edilmiş ve ilçe seçim kurulları bu konuda kararını vermiştir.

İlçe seçim kurulu kararlarına ve birleşme protokolüne bugün saat 17.00’ye kadar devlet seçim kuruluna itiraz edildi. Eyalet seçim kurulları bu itirazları en geç saat 23.59’a kadar karara bağlar.

Eyalet seçim kurulu kararlarına ve eyalet birleştirme protokolüne karşı 17 Mayıs saat 17.00’ye kadar YSK’ya itiraz edilebilecek.

Devlet seçim kurulu kararlarına ve devlet birleştirme protokolüne yapılan itirazları YSK karara bağlar. Tüm itiraz prosedürlerinden sonra YSK kesin seçim sonuçlarını açıklayacak.

“Yanlış Olan Her Şeyi Düzeltin”

AK Parti YSK temsilcisi Recep Özel, tüm seçim kanunlarında yer alan sandık kurulları, ilçe seçimleri, il seçimleri ve temyiz aşamalarının tüm seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de uygulandığını söyledi.

Özel, “İtiraz edildiğinde detaylı inceleniyor, karar veriliyor ve bu kararlara itiraz edilebiliyor. Son olarak, nihai sonuçlar açıklanacak. Prosedür, halihazırda kanunda öngörülen prosedüre uygun olarak devam edecektir.”

Recep Özel, her seçimde itirazlar olduğunu ve bu itirazların sonucuna göre seçimin sonuçlanacağını ifade etti:

“Siyasi partiler tercihi yapar. Tüm veriler, seçime katılan tüm siyasi partilerin genel merkezleri tarafından anında incelenir, incelenir ve analiz edilir. CHP ve MHP’nin bütün kütükleri bende, bütün genel merkezimizde. Bunları sisteme giriyoruz, aynı anda görüyoruz. Siyasi partilerin gözü önünde gerçekleşen bir olayda toplumu başka bir yöne yönlendirmek kimseye fayda sağlamaz, süreç kendi yolunda devam eder. 3-4 dakika hatalı, eksik girilebilir veya başka yere yazılabilir. Başka bir tarafa yazıldığı tespit edilen yanlış yazılmış günlükler de vardır. Başvurular yapılır ve hatalar düzeltilir.”

“Tüm itirazları kabul ediyoruz”

CHP YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu da “Seçim sonuçlarına yapılan tüm itirazları sosyal medya üzerinden değil, takip ediyoruz” açıklaması yaptı.

İtiraz sisteminin kapatıldığını vurgulayan Yakupoğlu, “İtiraz ettiğimiz yerde sosyal medya üzerinden değil ilçe seçim kurullarında ve YSK’nın CHP seçim sisteminde görüyoruz. Sistem kapalı bir sistemdir, itirazları sadece ilçe seçim kurulları ve siyasi partiler görebilir. dedi.

Mehmet Hadimi Yakupoğlu, il birleştirme protokolü imzalanana kadar sandık sonuç tutanağındaki tüm önemli hataların düzeltilmesinin mümkün olduğuna dikkat çekti.

Yakupoğlu, üç farklı kanattan gelen verilerin karşılaştırıldığını anlattı: “YSK’nın siyasi partilerle anında paylaştığı veriler, okulumuz bilgisayarcılarının uygulama üzerinden girdiği veriler ve nass Protokollerinin girişinden imzalanan veriler, ilçe başkanlıkları sistemimize girdi. Bu üç tarihte bir virgül farklı olsa bile sistem çalışmayacaktır. kutucuğu işaretleyiniz.” değerlendirmesini yapmıştır.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın