Mevcut bakanlar yemin etmedikleri sürece görevlerine devam edebilirler.

Blogger
Blog
TBlog

Bir televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Şentop, bir yandan ikinci tur seçim gündeminin işlediğini, diğer yandan Türkiye’deki kurumların görevlerini yapmaya devam ettiğini söyledi.

Şentop, Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin görevlerinin devam ettiğini belirterek, “Anayasamıza göre yeni seçilen meclis göreve başlayana kadar mevcut meclisin görevleri devam eder.”

Meclisin seçimden 15 gün sonra toplandığını, illerde dile getirilen itirazlar ve YSK’nın değerlendirme sürecini aktaran Şentop, meclisin cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra toplanabileceğine inandığını söyledi.

Milletvekili seçilen bakanların durumuna da değinen Şentop, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Başkanlık sistemlerinde hem yasama hem de yürütme işlevleri tek bir kişinin sorumluluğunda birleştirilemez. Bu temel ilkedir. Bu ilkenin bir yansıması olarak, Anayasa’da “Vekilliği yapan kişinin…” hükmü yer almaktadır. Bunun özü, yasama ve yürütmenin bir kişinin sorumluluğunda olmasıdır. “Burada unvan ve statü açısından değil, görev açısından bir kaynaşma var. Hukukçu arkadaşlarımızın geldiği nokta.” Benim gördüğüm değerlendirmeler yanlış yani milletvekili olmak başka, milletvekili olmak başka. Mevcut Parlamento görevine sadık kalmaya devam ediyor.”

“Yemin ettikten sonra yasama görevlerini yerine getirebilir”
Şentop, mevcut bakanların seçildiğini ancak göreve başlamadıklarını belirterek, göreve başlamanın yemin gerektirdiğini vurguladı.

İki sıfatın birleşiminin biraz yanıltıcı olduğunu ifade eden Şentop, şöyle konuştu:

“Seçilmiş bir milletvekili ama görevini yapan bir milletvekili değil. Cemaat toplanıp yemin edinceye kadar vazifesini ifaya başlamaz. Burada birleştirme değil, görevlerin yerine getirilmesine ilişkin bir kısıtlama vardır.” iki sıfat. Sonuç olarak, hem yasama hem de yürütme görevlerini yerine getiremez. Benim hukuki görüşüm: Seçilen bakanlar ancak yemin etmeleri halinde yasama görevlerini yerine getirebilirler. Dolayısıyla burada unvanların birleşimi önemli değil, en önemli olan görevin yerine getirilmesidir. Mevcut bakanlar yemin etmedikleri sürece görevlerine devam edebilirler. Bu benim yasal-teknik görüşüm. Başkanımızın takdiri farklıdır. O isterse bir değişiklik yapmak için “Her zaman bir fırsat vardır.” İsterse yapabilir. Bu bir seçim ama yasal olarak öyle.”


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, dizi yazı ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın