BM, Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamındaki yeni gemilerin onaylandığını duyurdu

Blogger
Blog
TBlog

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in girişimiyle dün iki ay daha uzatılan Karadeniz Hububat Girişimi’nin uygulanmasına ilişkin günlük basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Yeni gemiye 4 Mayıs’tan bu yana onay verilmediğini hatırlatan Haq, “Bugün Ortak Koordinasyon Merkezi limana giren üç geminin onaylandığını duyurdu” açıklamasında bulundu.

Halihazırda 3 geminin limandan ayrılmayı beklediğini anlatan Haq, “İzinlerle ilgili yeni çalışmaları memnuniyetle karşılarken, tarafları tüm limanlarda izin sürecini yürütmeye davet ediyoruz.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres dün yaptığı açıklamada, “Karadeniz Tahıl Girişimi için Birleşmiş Milletler ile koordinasyon içinde çalışma çabaları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetine minnettarım.” dedi. kelimeleri kullanmıştı.

Guterres, girişimin 18 Temmuz’a uzatılmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Girişimin devam etmesi dünya için iyi bir haber.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan uzatmayı açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin çabaları, Rus dostlarımızın desteği ve Ukraynalı dostlarımızın katkılarıyla Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın iki ay daha uzatılmasına karar verildi. Bu karar çok önemli.” Küresel gıda tedarik zincirlerinin sorunsuz işlemesi ve özellikle ihtiyacı olan ülkelerin tahıla erişimini kolaylaştırmanın önemi ilgili tüm taraflarca paylaşılıyor. Hayırlı olmasını dilerim.” açıklamasını yaptı.

Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Birleşmiş Milletler teknik heyetleri, Türkiye’nin davetlisi olarak Mayıs ayı başında İstanbul’da bir araya gelirken, 10 ve 11 Mayıs tarihlerinde ülkelerin savunma bakan yardımcılarının katılımıyla dörtlü formatta bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dörtlü görüşmelere ilişkin değerlendirmesinde, “İstanbul’daki görüşme olumlu geçti. Tahıl Anlaşmasını uzatmak için anlaşmaya varılacak.” ifadesini kullanmıştı.

30 milyon tondan fazla tahıl taşındı
Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle “gıda krizi” riskini ortadan kaldırmak için oluşturduğu “tahıl koridoru” ile taşınan tahıl miktarı 30 milyon 250 bin tonu aştı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, yazı dizisi ve eserlerin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın