Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim, yurt dışında 3 bin 461 sandık kurulacağını söyledi.

Blogger
Blog
TBlog

Paris’te yaşayan Türk basın temsilcileriyle bir araya gelen Serim, yurt dışındaki oy kullanma süreçleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Serim, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri öncesi Fransa’ya yaptıkları ziyaret kapsamında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) heyetiyle seçim hazırlıklarını sahadan takip ettiklerini ve istişarelerde bulunduklarını anlattı. Türkiye’nin o ülkedeki başkonsolosları ile yaptığı görüşmelerde, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Ali, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kalkınma Bakanlığı’nda daimi görevlerde bulunan Onaner ile görüştüğünü açıkladı. Kültür Örgütü (UNESCO) ve Fransa merkezli Avrupa Konseyi.

Serim, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın demokratik görevlerini yerine getirebilmeleri için yurt dışındaki misyonlarımız aracılığıyla gerekli desteği sağlıyoruz.”

“Acentelerimize teslim edildi”
800 bin Türk’ün yaşadığı Fransa’da 20 ve 24 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur hazırlıklarının tamamlandığını anlatan Serim, “Dün itibarıyla tüm seçim belgeleri bu ifadeyi kullanan temsilcilerimize teslim edildi.”

Serim, tüm dış temsilciliklerde 402’si Fransa’da olmak üzere toplam 3 bin 461 sandık kurulacağını bildirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim, 397 bin 86 Türk seçmenin bulunduğu Fransa’da cumhurbaşkanlığı ikinci tur oylamanın 20-24’te Bordeaux, Lyon, Marsilya, Nantes, Paris ve Strasbourg kentlerinde yapılacağını açıkladı. Mayıs 08.00-22.00 ve Mulhouse’da. Ayrıca 20-21’de buna dikkat çekti. Mayıs 09.00-21.00 Orleans ve Clermont-Ferrand şehirlerinde.

“Yurt dışında yaşayan vatandaşların oy haklarını kullanabilmeleri bizim için önemli”
Türk vatandaşlarının Fransa’da demokratik haklarını kullanmalarına olanak sağlayan Fransız makamlarına şükranlarını sunan Serim, şunları kaydetti:

“Seçimlerin ilk turunda iyi iş çıkardık, ancak bazı görevlerimizde biraz gerginlik vardı. 1 Mayıs’ta (Marsilya) Marsilya’da yaşanan provokasyonların ardından Marsilya’yı ziyaret eden Başkonsolosumuz (Arda Ulutaş) ve Büyükelçimiz (Ali Onaner) Fransız makamları tarafından gerekli ek tedbirleri aldılar. Onu aldı.”

Serim, seçimleri bir “demokrasi kutlaması” olarak gördüklerini ve yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanma haklarını kullanabilmelerine değer verdiklerini vurguladı.

16 ek sandık kurulacak
Seçim merkezlerinde güvenlik önlemlerinin artırıldığına işaret eden Serim, ilk sandıkta 73 ülkede 167 noktada toplam 5 bin 114 sandık kurulduğunu hatırlattı.

Serim, yurt dışında ilk tura katılımın 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi ve 27. dönem milletvekili seçimine göre arttığına dikkat çekti.

Fransa’da ilk turda 197 bin 634 seçmenin sandık başına gittiğini ve buradaki katılımın yüzde 49,77 olduğunu söyleyen Serim, 2018’de Fransa’da bu oranın yüzde 46,38 olduğunu sözlerine ekledi.

Serim, ilk turda olduğu gibi ikinci turda da 16 sandık daha kurulacağını belirterek, bunların seçime katılımın artmasına yardımcı olacağını belirtti.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın