Kadir Şeker’in kararı Yargıtay’da onadı

Blogger
Blog
TBlog

Kadir Şeker, 5 Şubat 2020’de Kosova’nın merkez Selçuklu ilçesine bağlı parkta tartışma sesleri duyması üzerine bir kadının şiddet gördüğüne inanarak çifti ayırmaya çalıştı.

Bu sırada Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesine uğrayan Kadir Şeker ile Duran arasında çıkan kavgada bıçaklanarak yaralanan Duran kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Şeker, “kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, “haksız tahrik”ten 15 yıl, “iyi halden” 12 yıl 6 aya indirildi.

Şeker’in avukatlarının itirazı üzerine dosya Yargıtay’a gitti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Kadir Şeker’in hapis cezasını temyize götürmek üzere inceledi.

Cezası indirildi
Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nin yaptığı inceleme sonucunda, Türk Ceza Kanunu’nun 29’uncu maddesi uyarınca başvuru sırasındaki tahrikin boyutu ve yoğunluğu dikkate alınarak ceza, üst sınıra yakın bir indirimle indirilmiş ve Şeker hakkında tutuklama kararı verilmişti. 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ve daha fazla indirim yapılması gerektiği gerekçesiyle karar bozuldu.

Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 Temmuz’da yeniden yargılanan Kadir Şeker, haksız tahrik sonucu kasten adam öldürme suçundan 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı ve tutukluluğu devam ediyor.

tahliye edildi
Şeker, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ve avukatlarının Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları itirazın ardından Akşehir Cezaevi’nden tahliye edildi.

Duran ailesinin avukatlarından Duygu Delibaş, Kadir Şeker’in serbest bırakılmasını reddetti.

Başvurucuların avukatlarının Kadir Şeker’in tahliyesi için Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itirazların 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmesinin ardından her iki tarafın avukatları Yargıtay’a başvurdu.

Yargıtay onadı: 10 yıl 10 ay hapis
Başvurucunun avukatları, itiraz dilekçesinde Kadir Şeker’e verilen cezanın düşük olduğunu ve yeniden tutuklanması gerektiğini belirtirken, Şeker’in avukatları cezanın çok yüksek olduğunu savundu.

Dosya Yargıtay’a gönderilerek yeniden incelendi ve Kadir Şeker hakkında nihai karar verildi.

Yargıtay, Ayşe Dırla’yı kurtarmak isterken Özgür Duran’ı öldüren Kadir Şeker’in 10 yıl 10 ay hapis cezasını onadı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, yazı dizisi ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Proksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın