ABD, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıkladı

Blogger
Blog
TBlog

ABD Hazine Bakanlığı, G7 zirvesinde verilen taahhütler doğrultusunda, Rusya’nın Ukrayna ile savaşma kabiliyetini daha da sınırlamak için küresel yaptırımların ve diğer kısıtlayıcı ekonomik önlemlerin sıkılaştırıldığını söyledi.

Açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC), Rusya’nın kritik teknoloji, gelecekteki enerji gelirleri ve finansal hizmetler sektörünü elde etmek için kullandığı kanallar üzerinden 22 kişi ve 104 kuruma yaptırım uyguladığı kaydedildi.

OFAC’ın Rusya’ya yönelik yaptırımları genişlettiğini belirterek, Rusya’nın bazı hizmetlere erişimini engelleyen tedbirler alındığını vurguladı.

Belirli Hizmetlerin Yasaklanması
Açıklamada, bir ABD’li kişinin ABD’den veya bulunduğu her yerden Rusya’daki kişilere mimari veya mühendislik hizmetleri ihraç etmesi, satması veya tedarik etmesi yasak olup, söz konusu yasağın 18 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtildi. haziranda yürürlüğe girecek.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, Rusya’nın “yasadışı ve gereksiz” savaşının başlamasından bu yana Ukrayna’yı desteklediğini ve Rusya’nın işgali gerçekleştirme kabiliyetini sınırlamaya odaklandığını vurguladı.

Yellen, ortak çabaların Rusya’yı ordusu için ihtiyaç duyduğu temel ikmalden mahrum bıraktığına ve Kremlin’in savaşa sağladığı finansmanın kısıldığına işaret etti. Yellen, son yaptırımların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşı sürdürme kabiliyetini daha da zorlaştıracağına işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı 200 kişiye, kuruluşa, gemiye ve uçağa yaptırım uyguladı
Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yaptırımlardan 200’den fazla kişi, kuruluş, gemi ve uçağın etkilendiği belirtildi.

Yaptırımların Rusya’nın savunma, ilgili malzemeler, teknoloji, metaller ve madencilik sektörlerini hedef aldığı ve Rusya’nın gelecekteki enerji üretimi ve kapasitesinin artırılmasında yer alan kurum ve kişilere yönelik yaptırımları içerdiği açıklandı.

Açıklamada, ABD’nin ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’nın yanında olmaya devam edeceği vurgulandı.

ABD Ticaret Bakanlığı 71 şirketi kara listeye aldı
Öte yandan ABD Ticaret Bakanlığı, Rusya’ya çeşitli tüketim mallarının ihracatına da yeni bir kısıtlama getirdi ve ABD teknolojisine erişimi zorlaştırmak için 71 şirketi kara listeye aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçları Uygulama Bölümü (FinCEN) ve ABD Ticaret Bakanlığı’nın Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS) da ortak bir ek uyarı yayınlayarak Rusya’yı ihracat kontrollerinin olası bir şekilde atlatılmasına karşı tetikte olmaya çağırdı.

Haziran 2022’de yayınlanan ve finans kurumlarına Rusya için yeni ihracat kontrol kısıtlamaları hakkında ek bilgi sağlayan ilk ortak FinCEN-BIS uyarısıyla ilgili uyarı.

Ayrıca uyarı, Rusya’nın askeri ve savunma sanayi üssüne hizmet ve tedarik sağlamak için gereken teknoloji ve mallara erişimi daha fazla kısıtlamak ve engellemek için devam eden taahhütleri ve girişimleri yineledi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın