Hablemitoğlu cinayetinde savcı tahliye talebini reddetti

Blogger
Blog
TBlog

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği. Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin firari FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve emekli Albay Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı davaya dün devam edildi.

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Nuri Gökhan Bozkır, Aydın Köstem, FETÖ eski istihbaratçı Enver Altaylı, Fikret Emek ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ile tutuksuz sanık Mehmet Narin katıldı.

Geceye kadar süren duruşmada sanıklar ve tarafların avukatlarının ifadelerini alan mahkeme başkanı ön kararını açıkladı.

Buna göre tutuklu sanıkların “yurt dışına çıkış yasağı” ve “haftanın belirli bir günü imzalanmak” şartıyla tahliyesine karar veren mahkeme, duruşmayı 10 Temmuz’a erteledi.

“Sanık kaçabilir”
Bu gelişme üzerine ön karara ilişkin yaptığı açıklamada sanıkların tutukluluklarının devamına yönelik çağrıda bulunan Savcı Zafer Ergün, tahliye kararına itiraz etti.

Savcı Ergün’ün mahkemeye sunduğu dilekçede, sanıklardan Levent Göktaş’ın soruşturma aşamasında yurt dışına kaçarak gittiği ülkede sığınma talebinde bulunduğu, diğer sanıklardan Nuri Gökhan Bozkır’ın ise Türkiye’ye iade edildiği hatırlatıldı. yurt dışındayken hakkında kırmızı bülten çıktı.

Bu nedenle dilekçede, iki sanığın tekrar kaçabileceklerine dair kuvvetli şüphe bulunduğuna dikkat çekilirken, sanıkların ifadesi alınmayan tanıklar üzerinde baskı kurabilecekleri ve alınmayanları örtbas edecekleri vurgulandı. kanıt.

Bu bağlamda, isnat edilen suçun üst sınırı ve hukuki statüsü dikkate alınarak sanıkların bu aşamada serbest bırakılmasının orantılı olmadığına dikkat çekilen dilekçede, söz konusu isimlerin yeniden tutuklanması istendi.

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi, savcının talebini makul bulmadığı takdirde dosyayı, itiraz hakkında kesin karar vermesi için Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderecek.

suçlama
İddianameye göre FETÖ, örgüt aleyhinde çalışan Necip Hablemitoğlu’nun yerine dönemin sözde “Türkiye İmamı” Mustafa Özcan’ı atadı. FETÖ’ye de durumu anlatan Özcan, eski istihbarat görevlileri Enver Altaylı ve Ali Serhat Ilıcak’ı Hablemitoğlu’na engel olmaları nedeniyle kınadı.

Altaylı, Mustafa Özcan’ın Hablemitoğlu ile görüşmesine izin vermek için dönemin Sağlık Bakanı’na başvurdu, ancak Hablemitoğlu bu talebi her seferinde reddetti.

Hablemitoğlu’nun MİT Müsteşarı olacağı duyulunca örgüt yeniden harekete geçti ve o dönemde Müsteşar olmak isteyen bir diğer isim olan Levent Göktaş’ı Aydın Köstem aracılığıyla öldürmesi için başvurdu.

FETÖ’nün teklifini kabul eden Göktaş, emrinde görev yapan eski askerler Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Fikret Emek ve Nuri Gökhan Bozkır’ın öldürülmesi emrini verdi.

Bozkır, Hablemitoğlu’nun evinin bulunduğu sokakta bir keşifte bulundu ve ardından dış görev kapsamında Kazakistan’da kalan Mumcuoğlu iz bırakmamak için KKTC üzerinden Türkiye’ye geldi ve Hablemitoğlu’nu evinin başından önden vurarak öldürdü. 18 Aralık 2002.

Bu kapsamda sanıklar FETÖ elebaşları Gülen, Mustafa Özcan, Enver Altaylı, Aydın Köstem, “kasten öldürmeye tahrik”, emekli albaylar Levent Göktaş ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ile emekli binbaşı Fikret Emek hakkında “öldürme” suçundan “ağırlaştırılmış” karar verildi. .” müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Eski yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır ve FETÖ firari Serhat Ilıcak da “kasten adam öldürmeye yardım ve yataklık etmek”ten 20 yıla kadar hapis, Göktaş’ın onbaşı Mehmet Narin ise “suç örgütüne üye olmak”tan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. .


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın