Türkiye’de 7 ilde 10 lise Balkanlardan öğrenci alacak

Blogger
Blog
TBlog

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) arasında imzalanan Protokol kapsamında; İlköğrenimini Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Kosova, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu Balkan ülkelerinde tamamlayan öğrencilere Türkiye’deki 10 uluslararası mesleki ve teknik Anadolu lisesinde yatılı ve burslu konaklama imkanı sunulmaktadır.

Saraybosna Eğitim Danışmanı Faruk Berat Akçeşme, 2023-24 Eğitim Öğretim Yılı Uluslararası Eğitim Programı Kapsamında Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine Öğrenci Kabul Programı hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

Akçeşme, Türkiye’deki mesleki ve teknik Anadolu liselerinin büyük bir aşama kaydettiğini vurgulayarak, söz konusu 10 lisenin Ankara, Balıkesir, Bursa, İstanbul, Konya, Antalya ve Ordu’da yer aldığına işaret ederek, eğitim alacak öğrencilerin; Protokol dahil ücretsiz barınma ve burs desteği sağlanacaktır.

“Başvuru 25 Mayıs’a kadar devam ediyor”
Akçeşme, öğrencilerin Türkiye’de kaldıkları süre boyunca genel sağlık sigortasına da sahip olacaklarına dikkat çekerek, Türkiye’ye geldiklerinde ve mezun olduktan sonra uçak biletlerinin geri ödeneceğini ve akademik kurslara katılım için ücretsiz olarak katılabileceklerini belirtti.
Program kapsamında geçen yıl Türkiye’de eğitime başlayan Balkan kökenli öğrencilerin hazırlık eğitimini başarıyla tamamladıklarına dikkat çeken Akçeşme, bu yıl da bölge öğrencilerinden başvuru beklediklerini söyledi.

Akçeşme, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmama koşulunu gerektiren başvuruların 26 Mayıs’a kadar https://tbbs.trkiyeburslari.gov.tr ​​adresi üzerinden kapatılacağını bildirdi. Yazılı sınav 4 Haziran’da, sözlü sınav ise 4-9 Haziran’da yapılacak.

Sınav sonuçlarının 12 Haziran’da açıklanacağı, belgelerin 12 ve 30 Haziran’da isteneceği, 11 ve 15 Eylül’de ise Türkiye’ye gidiş ve okullarda konaklamanın gerçekleştirileceği kaydedildi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, dizi yazı ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın