Ticaret Bakanlığı, şirketleri piyasada güvenli ürün satmaları için yönlendirecek.

Blogger
Blog
TBlog

Türkiye’de piyasaya arz edilen ürünlerin güvenliğine ilişkin temel kurallar, Mart 2021’de yürürlüğe giren “Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Hakkında Kanun” kapsamında uygulanmaktadır.

Kanun, ürünlerin piyasaya arzı, uygunluk değerlendirmesi, piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin usul ve esasları belirlerken, teknik düzenlemelere uygun güvenli ürünlerin piyasaya arz edilmesini şart koşmaktadır.

Kanun, dış ticarete konu olan ve iç piyasaya arz edilen ürünlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitkilerin can ve sağlığı, çevre ile ilgili gerekli asgari güvenlik koşullarını sağlamasını ve tüketici standartlarına uygunluğunu sağlamayı amaçlamaktadır. koruma. ve teknik düzenlemelere uyun ve güvende olun.

Söz konusu Kanun, yetkili kamu kuruluşunun, gerektiğinde kanunun kapsadığı konularda şikayette bulunulabilecek veya bilgi alınabilecek bir ürün güvenliği yardım masası kurmasını ve bu kuruluşun bekleyen sorunları uygun şekilde duyurulmasını sağlar. kapsamı ve iletişim bilgileri.

Bu mevzuat hükmü kapsamında Ticaret Bakanlığı da bölge Gümrük ve Dış Ticaret Müdürlüklerinde Güvenli Ürün Danışmanlık Hizmeti adı altında ofisler açmıştır.

Bu ofislerde, ilgili sektörlerde faaliyet gösteren firmalara, Bakanlığın sorumluluk alanına giren ürün grupları için teknik mevzuata uygun olarak destek olunması amaçlanmaktadır.

Amaç, piyasaya arz edilen ürünlerin güvenli olmasını sağlamak, tüketicileri daha etkin bir şekilde korumak, ürün güvenliği alanında farkındalık yaratmak, özellikle üreticiler ve ihracatçılar için yerli üretimi desteklemek ve ihracat katma değerini artırmaktır. ürünler.

Çocuk ürünleri de dahildir.
Bu kapsamda deterjan, oda spreyi, havuz suyu yardımcı kimyasalları, kağıt ürünleri, kırtasiye ürünleri, tekstil, oyuncak, diş fırçası, emzik ve biberon, ayakkabı ve diğer tüketim malları gibi çocukların kullanımına ve bakımına yönelik faaliyetler, Bakanlığın görev alanı. Üreticileri, ihracatçıları ve ithalatçıları desteklemeyi amaçlamaktadır.

Bakanlık, ülke genelindeki Ticaret ve Sanayi Odaları için bir yazı yazarak söz konusu ofislerin kuruluşu hakkında bilgi verdi. Maddede bahsi geçen ürünler için çalışan firmaların bürolardan teknik destek alabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, 1 Ocak 2023 – 30 Haziran 2023 tarihleri ​​arasında geçerli olan “Cumhurbaşkanı 180 Günlük Eylem Programı”nda “Güvenli Ürünler Danışmanlık Ofisleri Kurularak İlgili Sektörlere Yönelik Çalışmalar Doğrultusunda Yardımcı Olacak” tedbiri yer aldı. ürün güvenliği mevzuatı”. “.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın