Türkiye’de bir devrime birlikte imza attık

Blogger
Blog
TBlog

AK Parti tarafından İstanbul Milletvekili seçilen Soylu, İstanbul’da bir otelde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, AFAD, Göç İdaresi Başkanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü (STİ) ve personel ile görüştü. Kahvaltı için acil çağrı merkezi 112 Şişli.

Soylu, personele özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek ve bugüne kadar bakanlığın yaptığı çalışmaları gözden geçirerek konuşmasına başladı.

Vatandaşı kağıt ve evrak yükünden kurtarmak için bugüne kadar 2 bin 190 kurum ve kuruluşu tek sisteme bağladıklarını anlatan Soylu, “Türkiye’de hepimiz bir devrime imza attık. Hep birlikte bir yeniliğe, değişime ve devrime imza attık.” diyerek yönetim tarafından ödül verilebilir. Buradaki arkadaşlarımı bir kez daha tebrik ediyor ve kutluyorum. Belgemizi takdim ettik” dedi.

Soylu, bir diğer önemli projenin mekansal adres kayıt sistemi olduğuna dikkat çekti. Bir diğer yenilik ise sadece gelişmiş ülkelerde hizmet veren ve afet ya da istisnai durumlarda kesintisiz hizmet sunan İş Sürekliliği Merkezi’dir.

Soylu, bunun Türkiye’de yaklaşık 300 kilometre arayla iki ayrı sitenin yük dengelemesini gerçekleştiren ilk ve tek proje olduğunu, her iki merkezde de anlık veri dengelemeye olanak tanıdığını ve iş sürekliliği açısından kesintisiz hizmet verdiğini belirtti.

“Temel sorunlarımızdan biri bunların yüzde 72’sinin asılsız ihbar olması”
Bakan Soylu, yazılımı 7 yılda yürütülen projeler arasında uluslararası ödüle layık görülen yeni nesil 112 acil çağrı merkezinin önemli adımlardan biri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Şu anda Türkiye’nin her köşesinde 79 ilde kurulu bu merkezlerimiz var. Kocaeli ve Kırşehir merkezlerinde operasyonlar devam ediyor. Tüm acil servisleri tek bir numara altında birleştirdik. Günde yaklaşık 350-400.000 çağrı alıyoruz. Sadece.” Felaket zamanlarında bu çağrı 600.000’i geçer. Şimdi normale döndü, yani bunların yüzde 72’si cevapsız arama. Çalışanlarımız kendilerini çok daha rahat hissedecek ve en önemlisi oraya gitmek isteyen vatandaşlarımız kendilerine çok daha kolay ulaşabilecek. Bunların yüzde 30-35’i bir kez çalması gereken ve siz uyarı sesini duyana kadar kapatmayan aramalardır. İnşallah bunu en alt seviyeye indireceğiz. Özellikle İstanbul’da, Avrupa’da. Dünyada ve Dünya’da çok nadir bulunan 112 acil çağrı merkezi yönetimini kurduk.

“Rakibimiz özel sektör”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, devletin genellikle “Sorun yok, her şey yolunda” gibi bir sloganı olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

“Ancak, hepimiz gelişiyoruz. Nüfusumuz gelişiyor, insan gelişiyor, talepler artıyor. Bu talepler karşısında onların hizmet kalitesini artırmak için çok daha iyi bir noktaya gelmemiz gerekiyor. Rakibimiz özel sektör” dedi. En üst düzeyde gelir elde etme olanağına sahiptir. Çünkü özel sektör birbiriyle rekabet halindedir. Vatandaşlarımız en iyi hizmeti verene başvuruyor. “Devletin kaybedilmesi güven duygusunu, güven ilişkisini, devletin gücünü ve millete hizmetini azaltır. Bu devlete yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir.”


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın