“Uluslararası Türk Tiyatrosu Üreten Ülkeler Festivali” Konya’da başladı

Blogger
Blog
TBlog

Konya Devlet Tiyatrosu’nda festivalin açılışını yapan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, festivalin gerçekleşmesi için oynanan tüm oyunlara kentin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Türkçenin son derece önemli olduğunun altını çizen Kurt, şunları söyledi:

“Devlet Tiyatrosu bu nedenle Türkiye’nin her yerinde oyunlar, festivaller, mitingler düzenliyor. Yaklaşık 12 aydır tır tiyatrosundan bekçi tiyatrosuna, açık hava yaz oyunlarından antik tiyatrolardaki…” temsillerine kadar Türkiye’de girmediğimiz yer yok. Bu festival, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın rehberliğinde, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü himayelerinde ve Konya Devlet Tiyatromuzun çok değerli kadrosuyla gerçekleştirilmektedir.”

Vali Vahdettin Özkan ise Konya’da böyle bir sanatsal etkinliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, kültürel değerlerin yeni nesillere aktarılmasında tiyatronun son derece önemli olduğunu belirtti.

Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Yaşar Özboz da Konya’da sanat aracılığıyla ortak dilin buluştuğunu ve “bin nefes, tek ses” olarak yeniden birleştiğini kaydetti.
Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun “Saklı Gün” oyununu sergilediği festivalde Ankara ve Erzurum Devlet Tiyatroları da oyunlarını seyirciyle buluşturacak. Festivalde Kazakistan “Richard 3” ve “Tekeburkak”, Kosova “Mülteciler”, Azerbaycan “Ana Kaz” ve İran “Birkaç Gün Önce” yer alacak.

Bugüne kadar 23 ülkeden 140’tan fazla tiyatro grubunu bir araya getiren festival 30 Mayıs’ta sona eriyor.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, dizi yazı ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın