Beş yüzlü bir siyaset ortaya koyuyorlar

Blogger
Blog
TBlog

AK Parti tarafından İstanbul Milletvekili seçilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gaziosmanpaşa’daki Gümüşhane Kelkit Çimenli Köyü Derneği’ni ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan Soylu, 14 Mayıs seçimlerinde halkın Cumhur İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na 27 milyon 135 bin, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’na ise 2 milyon 500 binin üzerinde oy verdiğini ve Meclis’teki aritmetiğin bu olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine desteklerini gösterdiler.

Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen illerde alınan seçim sonuçlarını güzel ve anlamlı olarak nitelendiren Soylu, “Millet-devlet dayanışmasının sonucu oralarda görüldü. Vatandaşlarımıza karşı durarak onların hizmetkarı olduk. Bizim” diyen vatandaş, “Bence bundan sonraki süreçler Tayyip Erdoğan ve arkadaşları tarafından yürütülecek” diyerek imzasını attı.

Soylu, seçimin bir diğer önemli sonucunun da halk desteğinin düşmesi olduğunu, seçmen sayısındaki artışa rağmen HDP’nin yüzde 13,5’ten yüzde 8,5’e gerilediğini vurgulayan Soylu, doğuda ve güneydoğuda halkın şiddete karşı olduğunu söyledi. PKK ile barış ve kardeşliği savundu. Daha iyi cevap verdiğini belirtti.

Ayasofya’da cuma namazına davet
Soylu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Canan Kaftancıoğlu’nun siyaset tarzını değiştirdiğini ifade etti:

“Seçim başlayınca önce mezara gittiler. Sonra geri döndüler ve Kandili oldular. Sonra kandilliğin yetmediğini gördüler, FETÖ’cü oldular. Şimdi geri geldiler ve bugün derslerini almış olarak seçimde milletten “milliyetçilik” diye bağırmaya başladılar. Canan Kaftancıoğlu idealistti, Asena Canan’dı. Seçimden önce Karabağ konusunda ‘Karabağ’ı Azerbaycan’dan alıp Ermenistan’a geri vereceğiz, bu işlere karışmayacağız’ dedi. Önümüzdeki cuma Ayasofya’da cuma namazını bekliyorum. Buraya kadar geldik.”

Büyük şehirlerde bazı sandıklardaki oyların çokluğu ve itirazlar nedeniyle sayımın çok geç tamamlandığını anlatan Soylu, kırsal kesimlerde sayımın çok daha erken tamamlandığını anlattı.

“Bu Oylama ve Ötesi Derneği, İsveç devleti tarafından finanse edilmektedir”
Soylu, Oy ve Ötesi Derneği’nin seçim sırasında sandık başında ve sandık kurullarında bulunmasının yasak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Sandıkta siyasi partilerin temsilcileri ve gözlemcileri olabilir. Oy ve Ötesi diye bir kulüp oraya giremez. Buna izin verilmemeli. İlçe seçim kurulları diyorum, il seçim kurulları diyorum. Onların oraya gidip sandıkta oy kullananlar üzerinde baskı kurmaları seçim yasasına aykırıdır. Polise baskı kurup ‘Bu sandıklarla gideceğiz’ diyorlar, Gezici’sin, seni tanıyoruz. Onlar oradalar. İsveç devleti bu Oylama ve Ötesi derneğine fon sağlıyor. Para gönderiyor, neden? Türkiye’de seçimleri karıştırmak için. Bu çok açık ve net.”
28 Mayıs seçimlerinde rehavete kapılmamaları gerektiğini vurgulayan Soylu, kalan 7 gün içinde kapı kapı dolaşarak Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi için çalışacaklarını sözlerine ekledi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın