Cumhurbaşkanı Erdoğan: Odalar yoğun bakıma çevrilebilir

Blogger
Blog
TBlog

Erdoğan, Hatay’da yeni yapılan Defne Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek vatandaşlara seslendi.
6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenlere başsağlığı ve rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Erdoğan, facianın ikinci gününden bu yana sürekli olarak deprem bölgesindeki illeri ziyaret ettiklerini söyledi. 12 Mart’ta sahra hastanesinde inceleme yapmak için Defne’ye geldi ve vatandaşlarla görüştü. hatırlatmak.

Deprem evlerinin temel atma töreni için en son bir aydan kısa bir süre önce Hatay’a geldiğini hatırlatan Erdoğan, dün Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta başlayan bölge ziyaretlerinin bugün Hatay ve Gaziantep ile devam edeceğini kaydetti.

Erdoğan, Defne’yi ziyaretleri sırasında ilçede güzel bir hastaneye ihtiyaç olduğunu anladıklarını ve hemen Sağlık Bakanlığı’na talimat vererek çalışmalara başladıklarını anlattı. Söz verdikleri her şeyi yerine getirdiklerini bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Ziya Paşa ne diyor? Eşek ölür semeri üzerinde kalır, adam ölür işi kalır. İşte biri diyor ki ‘3 ayda ne yapıyorsun?’ Yüzünüz varsa, karakteriniz müsaitse gelin Defne Hastanesi’ni ziyaret edin. 300 yataklı hastanemizi 3 ayda tamamlama sözü verdik. Çünkü salgın döneminde İstanbul’da aynı anda iki ayrı 1006 yataklı hastane yapma tecrübesine sahibiz. Biri Atatürk Havalimanı’nda, diğeri ise Anadolu yakasında Sancaktepe’deydi. Tecrübemiz var. Bunlar gibi akşam yalan olmaz, sabah yalan olmaz. Şimdi bize şunu söylediler: “İşte Kılıçdaroğlu, Sayın Kemal oyların yüzde 90’ını aldı. Yüzde 8’in var.’ Bunlar bizi ilgilendirmez. Vatandaşlarım burada mı yaşıyor? Burada deprem mi oldu? Ölen veya yaralanan var mı? Yaratılanı yaratandan dolayı seviyorum. Fark yaratamayız. Dinimizde böyle bir şey yok, kitabımızda da yok. Vatandaşımın gerekli gördüğü zaman gerekeni yapacağına inanıyorum.”

“Odalar yoğun bakıma dönüştürülebilir”

Hatay’da 100 yataklı Arsuz, 100 yataklı Hassa ve 30 yataklı Belen devlet hastanelerinin açıldığını hatırlatan Erdoğan, “Hastanemizin temelini attıktan sonra bu projeyle ilgili ne söylendi hatırlıyor musunuz? Tabii ki yaptık.” Hiçbiri bizi rahatsız etmedi, sadece işimize baktık. Tomografisi olan, MR’lı ‘Burası yarından itibaren hasta kabul edecek. Sağlık Bakanım ve ekibi sizler için bu güzel çalışmayı bir an önce bitirmek için gece gündüz çalışıyor” dedi.

Defne Hastanesi hakkında kötü söz söyleyen herkesi utandıran ve hastanenin inşaatını 3 ay sonra bile tamamladıklarının altını çizen Erdoğan, inşaat sürecinde 35 bin TIR seferiyle 500 bin metreküp hafriyat aldıklarını anlatarak Binanın kabuğunu tamamladılar çelik konstrüksiyon sistemi ile 25 günde.

Erdoğan, hızla gerekli ekipman ve malzemeleri değiştirdiklerini ve vatandaşların yüzleri bembeyaz göründüklerini anlattı. Hastanede şu anda 11 ameliyathane bulunduğuna dikkat çeken Erdoğan, hastanedeki tüm odaların istenildiği zaman yoğun bakıma dönüştürülebileceğini kaydetti.
Erdoğan, 256 doktor ve 1044 sağlık çalışanının görev yapacağı hastanenin en gelişmiş MR ve tomografi ekipmanlarına sahip olduğuna dikkat çekti:

“Biz sadece temel taşı atıldığında söz verdiğimiz şeyi yaptık. İlerleyen günlerde işin nasıl yapıldığına dair tek kelime duymadık, öte yandan işin nasıl yapıldığına dair de ilerleyen günlerde tek kelime duymadık. Bu Türk siyasetinin ve Türk muhalefetinin hastalığıdır. Hanımın lideri olduğu partiden bir milletvekilinin sözleri bunlar. Bak, iş burada. Fiziki olarak buna engel olamayınca da burada yaptığı gibi iftira ve iftiralarla işi değersizleştirmeye çalışıyor. Atalar ne der?”“Emek ve hizmet politikası oluşturuyoruz”

Defne Devlet Hastanesi videosunun gösterildiği ziyarette Erdoğan, “İşte iş, işte hizmet. Bugünü bize gösterdiği için Rabbime hamd ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Hatay’da inşa edilen hastaneler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hatay’da 1000 yataklı şehir hastanemizin projesi hazırlandı. İnşallah bir an önce ihalesini yaparız Antakya’daki araştırma hastanesi yapılıyor. İskenderun’daki 200 yataklı devlet hastanemiz de çok yakında hizmete giriyor. Hasta almaya başladı. Tüm bu hastanelere Defne ile birlikte şimdiden Hatay’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi’ni kısa sürede ilçeye kazandıran Sağlık Bakanlığı’na, müteahhit firmalara, işçilere ve mühendislere emeği geçen herkesi tebrik etti.

Erdoğan, belediye başkanlığı, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı görevlerinde sadece iş ve hizmetleri siyasete alet ettiklerini ifade ederek, bu iş ve hizmetleri oluştururken menşeine, inancına, mezhebine, kılığına bakmadan herkese saygı duyacaklarını ifade etti. Erdoğan, “Tek kriterimiz bu ülkenin vatandaşı olmak, bu milletin mensubu olmaktı. Türkiye’nin 81 ili ve 922 ilçesindeki çalışmalarımızda ve hizmetlerimizde bu anlayışın izlerini görebilirsiniz.”

Erdoğan, deprem bölgesindeki kentleri ayağa kaldırmak için mücadele ederken de aynı yaklaşımın kullanıldığını, yeni evler, köy evleri ve işyerleri planlanırken sadece hakları var mı yok mu diye baktıklarını söyledi.

“Doğruysa başka konular halkımızı ilgilendiriyor.” Ancak Erdoğan, ülkenin o kısmının bu anlayışa karşı tavır aldığını söyledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen Pazar günü yapılan seçimlerde deprem bölgesindeki yüksek oyu hazmedemeyenler, çadırların suyunu bile kapattı. Bütün açgözlülüklerini ve küskünlüklerini depremzedelerimize yönelttiler. Az önce Vali Yardımcısına söyledim.” , “Hemen al.” Bilgisini aldım, şu an çözüm noktasındayız.

Aman tanrım, ne diyorlar? Saldırgan mı yoksa kaba mı? Hani demokratlardı, herkesi kucaklarlardı, hani baharı getirirlerdi, hani depremzedelere bedava ev verirlerdi ya? Nasıl bir gecede faşist oldular, nasıl bir gecede depremzedelere düşman oldular, bir gecede bahardan kışa nasıl geçtiler? Çünkü onun hayatı bir yalan, bir aldatmaca, saçmalık. Seçim gecesi geride kaldıklarını bildikleri halde söylemeye başladıkları “Öndeyiz” yalanları, depremzedeleri aşağılamaya dönüştü. Milletim onlara ilk mesajını 14 Mayıs’ta iletti. Görünüşe göre bu mesajı yanlış anladılar. İnşallah, halkım önümüzdeki 28 Mayıs Pazar günü bu mesajı tamamlamaya hazır mı?”

Erdoğan, önümüzdeki dönemde de yeni fabrikalar ve yeni servislerle işbirliğine devam edeceklerini bildirdi.

Erdoğan, deprem bölgesinde yapılan konutları ekim ve kasım aylarından itibaren teslim etmeye başlayacaklarını belirterek muhalefeti eleştirdi. Erdoğan şunları söyledi:

“Bunlar Kandil’in emrini kabul ediyorlar. Kandil’deki terörist liderlerin bayrağı var mı, ezanları var mı, Kuran’ları var mı? Kardeşlerim işte bayrağı olanın, ezanı olanın,…” Kitabınız olsun. Hep beraber haykıralım. Millet, bayrak, vatan, devlet. Bir olacağız, ulu olacağız, diri olacağız kardeşler, hep birlikte Türkiye olacağız. Defne Devlet Hastanemizin sadece Defnemize değil tüm Hatay’a hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından hastanede incelemelerde bulundu.
Programa MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da katıldı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın