Mustafa Ateş Hoca vefat etmiştir.

Blogger
Blog
TBlog

Mustafa Ateş Konya Ladik’te doğdu ve daha önce Manisa, İzmir, Konya ve Aydın Müftülüğü yaptı. Daha sonra Diyanet İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine seçilen Mustafa Ateş buradan emekli olmuştur.

91 yaşında hayatını kaybeden Mustafa Ateş’in cenazesi 22 Mayıs 2023 Pazartesi günü ikindi namazının ardından Konya-Ladik ilçesinde toprağa verilecek.

MUSTAFA ATEŞ KİMDİR?

1932 yılında Konya’nın Ladik ilçesinde doğdu. İlkokula gitmeden önce Mucaz hocalarından Hafız Ali Efendi’nin yanında hafızlığını tamamladı. 1945’te Ladik İlköğretim Okulu’ndan, 1958’de Konya İmam Hatip Okulu’ndan mezun oldu. Bu arada 1952-1959 yılları arasında müezzinlik yaparak ilk memuriyetini kabul etti. 1959 yılında askerliğini yapmak üzere görevinden ayrıldı. 1959-1960 yılları arasında askerliğini yedek subay olarak tamamladı.

Askerden döndükten sonra Konya Piri Mehmet Paşa Camii imam-hatipliğine atanan Mustafa Ateş, 1967 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Bu süre zarfında Konya Yüksek İslam Enstitüsü’ne devam etti ve 1966 yılında mezun oldu.

İlk görevine 1967 yılında Manisa İl Müftüsü olarak başladı. 1971 yılında İzmir İl Müftüsü olarak atandı. Buradaki görev süresi yaklaşık dokuz yıl sürdü. 1981 yılında Konya il müftüsü, 1984 yılında Aydın il müftüsü olarak atandı.

Bu göreve Diyanet İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine seçilen Mustafa Ateş buradan emekli olmuştur.

Tasavvuf ve Hayat ile İnsan ve Hak Kavramı adlı iki tercüme eserinin yanı sıra gazete ve dergilerde çok sayıda dini ve ilmi makalesi yayınlandı. 1961-1980 yılları arasında Konya’da Türkiye İmam Hatip Okulları mezunlarının çıkardığı “İslam’ın İlk Tarikatını Oku” dergisinin sahibi ve sorumlu müdürlüğünü yaptı. Ateş evli ve 6 çocuk babasıydı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, yazı dizisi ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Proksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın