Sudan’ın güneyinde ve başkentin batısında çatışmalar sürüyor

Doğu Afrika ülkesi Sudan’da Nisan ayı ortasında patlak veren iki silahlı güç arasındaki iç çatışma, uluslararası kamuoyunun ateşkes çağrılarına ve yaptırım tehditlerine rağmen 54 gündür sürüyor.

Görgü tanıkları, Hartum’un güneyindeki “Zırhlı Kuvvetler” karargahı ile Yarmuk mühimmat fabrikası çevresinde ordu ile HDK arasında çatışma çıktığını bildirdi.

Fabrikaya iki yönden saldıran HDK milisleri ağır kayıplar vererek geri çekildi.

Başkentin batısındaki Umdurman’da da şiddetli çatışmaların çıktığını söyleyen bölge sakinleri, patlama seslerinin duyulduğunu ve şehrin semalarında alevler ve dumanlar yükselirken savaş uçaklarının görülebildiğini söyledi.

Sudan’da ordu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü HDK’nın iki yıl içinde tamamen orduya entegre edilmesini istedi.15 Nisan sabahı Sudan’da meydana geldi. Başkent Hartum ve çeşitli kentlerde taraflar arasında silahlı çatışma çıktı.

Çatışmalarda yaklaşık bin kişi hayatını kaybederken, 2 milyon kişi de evini terk etti.

İlan ettikleri ateşkesi defalarca ihlal eden taraflar, 3 Haziran’dan bu yana ateşkesi yenilemedi.

ABD ve Suudi Arabistan, Sudan ordusu ile HDK arasında 1 Haziran’da yaşanan çatışmaların sona erdirilmesi için Cidde’de yürütülen müzakerelerin, her iki tarafın ateşkesi ihlal etmesi nedeniyle askıya alındığını duyurdu.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan her türlü haber, köşe yazısı, fotoğraf, dizi yazı ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın