Wagner’i finanse ettiği iddia edilen altın şirketlerine ABD yaptırımları

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC), Wagner Grubu ve kurucusu Yevgeniy Prigojin ile bağlantılı dört şirket ve bir kişi hakkında yaptırım uyguladığı bildirildi.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya Ukrayna ve Afrika merkezli şirketler, silahlı kuvvetlerini sürdürmek ve genişletmek için Wagner’e yasadışı yollardan fon sağlıyor. altın ticarete kaydedilir.

yaptırım Rusya Wagner Grubu’nun bir vatandaşı olan Andrey Nikolayevich Ivanov, Wagner Grubu’nun Mali’deki birimlerinin faaliyetlerinin merkezinde yer alıyor.

Açıklamada, Wagner Group’un direktörü olan Ivanov’un Mali’deki silah anlaşmaları, madencilik konuları ve Wagner Group’un Mali’deki diğer faaliyetleri konusunda Prigojin’in Africa Politology ve Mali’deki üst düzey hükümet yetkilileriyle yakın işbirliği içinde çalıştığı belirtildi.

Hazine Bakanlığı’nın terör ve finansal istihbarattan sorumlu müsteşarı Brian Nelson, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Hazine Bakanlığı’nın yaptırımlarının Wagner Grubu’nun finansal ağındaki ve uluslararası yapısındaki kilit oyunculara zarar verdiğini söyledi.

Wagner Grubu’nun Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali gibi ülkelerdeki faaliyetlerini kısmen doğal kaynaklarla finanse ettiğini kaydeden Nelson, ABD’nin Wagner Grubu’nun Afrika, Ukrayna ve başka yerlerdeki şiddetini durdurmak için gelir akışlarını hedeflemeye devam edeceğini vurguladı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf, dizi yazı ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın