Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi, PKK/YPG tehdidinin ortadan kaldırılması için gerekli adımların atıldığını söyledi.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, “Türkiye, terör örgütü PKK/YPG’nin oluşturduğu tehdidi ortadan kaldırmak için gerekli tüm adımları atmaya ve aralarındaki anlaşmayı korumak için vatandaşlarını ve sınırlarını uzlaştırmaya kararlıdır” dedi. . “Uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülükler.”

Büyükelçi Önal, Suriye’deki siyasi gelişmeler ve insani durumun ele alındığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında konuştu.

geçen hafta gerçekleşti Suriye Önal, bu konudaki Astana görüşmelerinde Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin korunması gerektiğinin vurgulandığını hatırlatarak, bölücü planlara ve terörün her türlü ve tezahürüne karşı koymanın öneminin vurgulandığını kaydetti.

Önal, Suriye’deki mevcut siyasi çıkmazın kırılması için Anayasa Komisyonu’nun bir an önce yeniden toplanması gerektiğine işaret etti.

Büyükelçi Önal: “Suriye’deki terör örgütü PKK/YPG, sadece ülkenin istikrarını ve toprak bütünlüğünü değil, aynı zamanda varoluşsal ulusal güvenlik çıkarlarımızı da tehdit etmektedir.”

Terör örgütünün bu yılın başından bu yana Türkiye’ye ve Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere Tel Rıfat ve Menbiç’ten 67 saldırı düzenlediğine işaret eden Önal, “Türkiye, uluslararası hukuk ve uluslararası insani yardım çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getiriyor. Kanun, PKK/YPG terör örgütünün oluşturduğu tehdidi ortadan kaldırmak, vatandaşlarını ve sınırlarını korumak için gerekli tüm adımları atmaya kararlı olduğunu söyledi. odak yaptı.

“Suriye Yardım Mekanizmasının görev süresi uzatılmalı”
Suriye’deki insani durumun kötüleştiğine dikkat çeken Önal, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremin etkilerinin devam ettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler ve ortaklarının Suriye’ye yardımını memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Önal, “Birleşmiş Milletler ve insani yardım ortaklarının hayati operasyonlarını sürdürebilmesi için uzun vadeli bir perspektife ve öngörülebilirliğe ihtiyacı var” dedi.

Büyükelçi Önal, “Mevcut durumda, özellikle depremlerden en çok zarar gören kuzeybatı Suriye’de, Birleşmiş Milletler sınır ötesi yardım mekanizması milyonlarca Suriyeli için tek yaşam kaynağıdır. Bu nedenle Güvenlik Konseyi’nin mekanizmanın görev süresinin 12 ay uzatılması hayati önem taşıyor” denildi.

Yeni hudut kapılarının mekanizmaya dahil edilerek harekât kapsamının genişletilmesinin öngörülebilirliğe de yardımcı olacağını kaydeden Önal, “Konsey üyelerini sadece insani saikleri dikkate almaya ve buna göre hareket etmeye çağırıyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın